Rychlá navigace

Úvod

Obhlídka blesku

Ovládání a displej

Funkce blesku

AF assist light

Dobíjecí čas a ochrany

Rovnoměrnost osvětlení

Praxe s bleskem

Technické parametry

Závěr

          recenze externího blesku pixel mago

Firma Pixel HK z Hongkongu je výrobce profesionálního fotografického příslušenství. Tentokrát se mi do rukou na recenzi dostal jejich externí blesk Pixel Mago ve verzi pro Canon. Jak to dopadlo čtěte dále.
Produktovou stránku českého dovozce 4studio najdete zde.

 

 

 

  blesk pixel mago pro canon

Jak asi ví každý fotograf, bez externího (systémového) blesku to ve fotografii prostě nejde. Obejdou se bez něj možná krajináři (a také ne vždy), ale při pokusu o jakoukoliv reportáž je externí blesk prostě povinná druhá půlka fotoaparátu/DSLR. A bohužel kvalitní značkové blesky svojí cenou často překonají cenu DSLR i s objektivem! Proto jsem s radostí kývl na test výrobku, který může snadno soupeřit s profesionálními značkovými blesky a to za neuvěřitelnou cenu 3.890,- Kč včetně DPH, což je polovina až čtvrtina ceny značkových blesků (záleží na tom s čím a jak porovnáváte).


Blesk Pixel Mago na Canon EOS 7D.

V balení s bleskem dostanete ochranné pouzdro, stojánek na stůl, rozptylku a originální i český manuál. Ten je poměrně stručný, pro zběhlého fotografa dostatečný, ale pro začátečníka bude těžké některé pokročilé funkce pochopit. Ono ale fotografovat dobře s bleskem je překvapivě těžké a manuál to stejně naučit nemůže, takže při pokusu o jiné než plně automatické fotografování bude třeba se poohlédnout po další literatuře.

Blesk je dílensky překvapivě dobře zpracován a nabízí několik ne zcela běžných funkcí navíc:

  • Směrné číslo 65

  • Automatickou zoom hlavu v rozsahu 20-200 mm s možností manuálního ovládání zoomu

  • USB port na upgrade firmwaru

  • Konektor na externí napájení

  • LED trvalé světlo pro natáčení videa/modelování scény

  • Kvalitní displej s názorným zobrazením většiny funkcí

  • Zvukový signál (možno vypnout) oznamující opětovné nabití blesku

  • PC sync konektor pro spouštění blesku kabelem (např. ve studiu)


Obsah balení blesku Pixel Mago pro Canon.

  Obhlídka blesku

V zásadě vás nic nepřekvapí, výrobce se držel celkem zavedených zvyklostí. Vpravo (při pohledu zezadu na blesk) jsou standardně 4 AA baterie a u nich USB konektor pro upgrade firmwaru, vlevo potom konektor na externí napájení a PC SYNC konektor. V bleskové hlavě je vestavěna jak odrazná destička používaná při fotografování odrazem o strop tak rozptylka. O kolik rozptylka rozšíří pokrytí světlem manuál neuvádí, bude to ale něco kolem typických 14 mm.

Vepředu je vedle standardní bleskové hlavy také trvalé LED světlo o výkonu 2 W tvořené dvěma bílými LED diodami. To je skvělé pro nenáročná videa a LED lze použít i jako modelovací světlo, které vám naznačí stíny a lesky při práci s bleskem. Intenzitu LED světla nelze nijak regulovat, lze ale na něj nasadit difuzér pro změkčení světla. Difuzér není ale žádnou šňůrkou spojen s bleskem a tak je otázka, za jak dlouho ho někde ztratíte.


Rozptylka i odrazná destička pro fotografování odrazem je standardně vestavěna v hlavě blesku.

Poněkud matoucí je informace v manuálu, že LED světlo není určeno pro dlouhodobé svícení a že může dojít k přehřátí baterií. Je poněkud frustrující nevědět, jestli dlouhodobé svícení je 1 den nebo 10 minut. Asi by stálo za to tuto informaci upřesnit. Na druhou stranu i originální manuál tento údaj neuvádí, takže dovozce je v tom nevině. Současně pokud aktivujete LED, všechny ostatní funkce blesku jsou nedostupné. K opětovné funkci je třeba LED světlo vypnout. To ale dává smysl. Dále je vpředu pomocné infračervené zaostřovací světlo (AF Assist Light). Patice dole má podobně jako Canon zámek, který umožňuje po nasazení na fotoaparát blesk pevně mechanicky uzamknout.


Konektory na levé straně blesku.

Natáčení bleskové hlavy má dnes standardní rozsah +/- 180° okolo, sklápění -7° dolů a 90° nahoru. Takže plnohodnotný standard. Na rozdíl od Canonů chybí aretace základní pozice, což je ale jen o zvyku a řadě fotografů to může naopak vyhovovat. Hlava jde poměrně ztuha ve srovnání s blesky Canon a je třeba si na to zvyknout. Osobně bych uvítal volnější chod - natáčení a sklápění hlavy je velmi častá operace a síly se zbytečně přenáší na hot shoe patici fotoaparátu. Tělo Pixel Mago je rovněž o něco větší než např. Canon 600EX.

Další obrázky a informace najdete přímo na stránce produktu dovozce zde a sice zde.


Porovnání velikostí Pixel Mago (vlevo) a Canon 600EX-RT (vpravo).

  Ovládání a displej

Ovládání blesku je poměrně jednoduché díky přehledné obrazovce a dostatku tlačítek. Osobně si myslím, že je snazší než ovládání blesků Canon. Každý stisk tlačítka či otočení kolečkem vydá zvukový signál, což je ve studiu super, na svatbě může ale rušit. Lze ho však snadno společně se zvukovým signálem oznamujícím opětovné nabití vypnout. Naopak signalizaci nabití zvukovým pípnutím velmi chválím (je běžná u studiových zábleskových zařízení) a osobně bych si ji nechal zapnutou všude tam, kdy by to šlo. Displej má zelené podsvícení a ve tmě je perfektně čitelný. Na světle se ale trochu leskne a tak je třeba si najít dobrý úhel, ve kterém je čitelnost nejlepší. Tady značkové blesky Canon vítězí, rozdíl je ale drobný. Pixel Mago také na rozdíl od Canonů nezobrazuje rozsah vzdáleností blesku na displeji. Ze zkušenosti ale vím, že tento údaj chápe a aktivně využívá stěží 1 % fotografů, ostatní spíše mate, takže mně osobně by to nijak nevadilo.


Displej Pixel Mago v základním automatickém ETTL módu včetně možnosti jeho ovládání přes menu fotoaparátu.

  Funkce

Stisk tlačítka MODE jednoduše přepíná 3 hlavní režimy - plně automatický ETTL, manuální (M) a stroboskop (označený stejně jako na Canonu MULTI). Tlačítka pod displejem přehledně pojmenovaná přímo na displeji potom ovládají další funkce - v automatickém režimu ETTL je to (zleva): zap/vyp bílé LED na natáčení videa (může se hodit i jako baterka ve tmě či pro modelování scény), ovládání expoziční kompenzace blesku (FEC) a bracketingu blesku (FEB), ovládání ZOOM hlavy a ovládání synchronizace (první lamela, druhá lamela, vysokorychlostní synchronizace). Poslední tlačítko FUNC potom poměrně přehledně ovládá další méně často potřebné funkce. Další ještě detailnější funkce je potom možné nastavovat přes menu fotoaparátu. Podsvícení displeje se rozsvítí po každém stisku tlačítka a zhasne za 5 vteřin (standardní hodnota). Lze to nastavit i na „sviť trvale“, což je užitečné např. ve studiu. Dlouhý stisk tlačítka FUNC potom přepne blesk do režimu dálkového ovládání (umí být MASTER i SLAVE), tomu se ale budeme věnovat příště.

  AF Assist Light

Pixel Mago má vestavěné pomocné infračervené zaostřovací světlo (lze jej vypnout), které promítá pohledný a kontrastní vzorek, jenž pokrývá řadu zaostřovacích bodů (zaleží na typu fotoaparátu, vzdálenosti atd.). Každopádně i v této oblasti mu nelze nic vytknout a praxe s ostřením ve tmě byla standardní - nelze čekat zázraky, ale je to velká pomoc.


AF vzorek promítaný infračerveným světlem blesku (vzorek je však stále viditelný pouhým okem) pro usnadnění ostření ve tmě.

  Dobíjecí čas a ochrana přehřátí

S novými bateriemi je dobití na plný výkon velmi rychlé - kolem 3 vteřin. Silně ale záleží na stavu baterií, které budou v praxi větší problém než blesk. Blesk má také vestavěnou ochranu proti přehřátí jak baterií, tak i bleskové hlavy. Na displeji se objeví varování a blesk přestane fungovat. Stačí však počkat, hlášení zmizí a blesk opět funguje normálně. V praxi se ale setkáte s tímto varováním jen výjimečně.

  Rovnoměrnost osvětlení

Níže najdete přímé porovnání rovnoměrnosti osvětlení pro Pixel Mago a Canon 580 EX II. Uvedený test byl proveden na full frame DSLR Canon EOS 5D. Výsledky jsou zcela srovnatelné – na ohnisku 24 mm se ale projevuje vedle nerovnoměrnosti světla blesku ještě vinětace objektivu (pro oba blesky stejně). Snímky byly provedeny při vyvážení bílé na ikonu blesku a z obrázků je patrné, že Canon má mírně teplejší barvu světla.


Porovnání rovnoměrnosti osvětlení Pixel Mago vs. Canon 580 EX II. Smysl má snímky pouze porovnávat, protože do celkového obrazce se promítá i vinětce objektivu - zde Canon EF 24-105mm f/4L IS USM.

  Praxe s bleskem

S bleskem nasazeným na Canon 7D jsem vyrazil na dětské představení do divadla (zrovna se to hodilo) a udělal s ním pár obrázků. Další den jsem měl společně s Honzou Březinou v jeho firmě Ilumio kurz fotografování s externími blesky, tak jsem ho rovněž společně s Canon EOS 7D vzal s sebou.

Celou dobu blesk dělal co měl, ani já ani Honza Březina jsme nenarazili na žádnou nepříjemnost. Honza jen zmínil horší čitelnost displeje díky leskům, o čemž již bylo psáno. Jednou nám blesk v rozporu s naším očekáváním snímek výrazně přeexponoval, ale podruhé se nepodařilo tento jen opakovat. Vzhledem k tomu, že tam s bleskem fotografovalo několik dalších fotografů, tak je možný střet s bleskem někoho jiného. Čeho jsem si všiml až v praxi - blesk na displeji zobrazuje nastavené ISO na fotoaparátu. Drobnost ale potěší.

Pár snímků z obou akcí pořízených s bleskem Pixel Mago uvádím níže:


  Technické parametry

Směrné číslo (GN)

65 (ISO 100 při 200 mm)

Zoom rozsah bleskové hlavy

20 až 200 mm nebo Auto

Režimy provozu

TTL / MANUAL / MULTI (stroboskop) 1-500 Hz

Bezdrátový blesk

Optický Master / Slave

Synchronizace

High Speed Sync (HSS) / 1. lamela / 2. lamela

Úhel bleskové hlavy

Nahoru/dolů +90°/-7, Vlevo/vpravo +/-180°

Manuální blesk

1/128 - 1/1 výkonu (krok po 1/3)

Dobíjecí čas

Kolem 4 sec (z nuly na plný výkon)

LCD display

S vysokým rozlišením a podsvícením

Napájení

4 × AA alkalické baterie nebo akumulátory nebo externí zdroj

Konektory

Hot shoe, PC SYNC, USB

Expoziční kompenzace blesku (FEC)

Krok po 1/3 (±3 EV)

Expoziční bracketing blesku (FEB)

Krok po 1/3 (±3 EV)

Životnost baterií

150 záblesků na plný výkon

LED světlo

Výkon 2W, barva bílá

Další

Pomocné zaostřovací světlo, ochrana proti přehřátí baterií i bleskové hlavy, firmware upgrade přes USB

Rozměry

196.5 mm × 80.7 mm × 64.4 mm

Váha

452 g (bez baterií)

 

  Závěr

Blesk Pixel Mago se jeví jako plně profesionální blesk s neuvěřitelně příznivou cenou. Během testu jsem nenašel nic, co by blesk zásadně diskvalifikovalo pro opravdu solidní práci, v řadě parametrů naopak značkové blesky překonává. Jediné, co bych blesku vytknul, je tuhost jeho bleskové hlavy. Ten kdo je zvyklý na Canon bude díky tomu zpočátku při reportáži pomalejší. Volnější chod by současně ulevil hot shoe patici, která je při rychlých změnách polohy hlavy velmi namáhaná. Přímým konkurentem blesku Pixel Mago je Canon 600EX-RT s jedinou odlišností - Pixel Mago nemá radiové dálkové ovládání (pouze optické). Pro ty z vás, kteří neplánují blesky dálkově řídit radiově, je to skvělá volba za cenu 3.890,- Kč ve srovnání s Canon 600EX-RT za 15.990,- Kč. Blesk dováží a zapůjčila na testy firma 4studio. Produktovou stránku dovozce najdete zde.

Zpět nahoru

Text a obrázky - copyright © 2015 ing. Roman Pihan.

Nemohou být použity či přetištěny bez svolení autora vyjma pro privátní a nekomerční použití

 

 Mnohem více informací o DSLR, optice, expozici, ostření atd. najdete v knize Mistrovství práce s DSLR.