Navigace v seriálu

Základní charakteristika

Parametry a funkce blesku

Vyvážení bílé a blesk

Expozice s bleskem

Kdy blesk vypnout

Blesk jako jediné světlo

Vyvážení blesk/pozadí

Blesk v interiéru

Příslušenství a makro blesky

Dálkové řízení

          Blesk - 9. příslušenství a makro blesky

K bleskům je na trhu k dispozici celá řada různého příslušenství. Protože ale jeho účel a funkce nemusí být vždy zcela zřejmá, je dobré vědět kdy a jak se používá a jak které funguje. Speciálním druhem blesků jsou potom makro blesky mající zcela specifické použití.

Vše jako v tomto seriálu a ještě mnohem více, navíc i s řadou praktických ukázek a s modelkou, se dozvíte na kurzu Mistrovství práce s externím bleskem, který pro Vás lektoruji. Termíny a podrobnosti se dozvíte zde.

  Rozptylka (difusér, WIDE PANEL, WIDE-FLASH ADAPTER)

O rozptylce a jejím použití byla již řeč v 2. díle seriálu. Připomeňme jen, že zajišťuje, aby se světlo blesku šířilo více do stran. V žádném případě (ať se to traduje) nezměkčuje stíny. Rozptylku je vhodné umístit na hlavici externího blesku vždy, když úhel do kterého blesk svítí nestačí pokrýt fotografovanou scénu. Je to v případech, kdy na DSLR nasadíte příliš širokoúhlý objektiv, fotografujete makro přímým bleskem nebo fotografujete odrazem v malých interiérech. Blesk díky rozptylce svítí více do šířky (až 180°). Velmi tím však klesá jeho maximální směrné číslo.

Vestavěná rozptylka versus externí rozptylka (čepička)
Rozptylka bývá vestavěna v hlavě většiny externích blesků. Účinek vestavěné rozptylky i externí "čepičky" je stejný, a tak není příliš důvodů pro nákup externí čepičky. Naopak - vysunutím vestavěné rozptylky (blesk má na to čidlo) se blesk nastaví do režimu "Svítím maximálně do šířky a ještě si pomáhám rozptylkou", kdežto o nasazení čepičky neví a tak se může stát, že blesk svítí "úzce" a rozptylka světlo rozptyluje, což je nesmyslné.


Rozptylka bývá vestavěna v hlavách externích blesků. Při vysunutí rozptylky zadní displej blesků Canon bliká, aby vás na vysunutí upozornil.


Typická externí rozptylka (čepička) určená na hlavici externího blesku. Dokáže rozptýlit světlo až na úhel 180°. Musíte však pořídit rozptylku na váš typ blesku.

Jak rozptylka funguje a jak ne

Kolem použití rozptylky (ať externí či vestavěné) panuje řada mýtů a nedorozumění:

 1. Z hlediska kvality světla blesku (odlesky, stíny atd.) je rozptylka zcela neúčinná při přímém blesku v exteriéru. A jiný než přímý blesk je v exteriéru nesmysl. Kvalita světla blesku je totiž dána jeho rozměry a umístěním a to nedokáže rozptylka nijak změnit. Jediné smysluplné použití rozptylky v exteriéru proto je jen tehdy, když používáte objektiv se širším zorným úhlem než je úhel pokrytí bleskem či fotografujete na velmi krátkou vzdálenost (makro).

 2. Úbytek světla na rozptylce (kolem 2x až 4x) vykompenzuje TTL automatika vyšším výkonem blesku, klesá tím ale maximální dosah blesku a stoupá vybíjení baterií.

 3. Rozptylka je také jen málo účinná při přímém blesku v interiéru. Svit blesku více do šířky sice může mírně zlepšit prosvětlení místnosti větším odrazem o stěny, ale efekt je poměrně malý. O úbytku světla a použití platí totéž co v exteriéru.

 4. Při použití blesku v interiéru odrazem o strop či stěny může rozptylka způsobit odrazy světla o větší plochu stopu/stěn a tím ještě více změkčit světlo. To platí zejména v malých místnostech, kde se světlo blesku namířené na stop nestačí na krátké trase dostatečně rozptýlit.

 5. Při makrofotografii s přímým bleskem dokáže rozptylka posvítit i hodně dolů před objektiv, kam by za normálních okolností světlo z blesku nesvítilo.


 6.  


  Užití rozptylky má smysl při fotografování odrazem v malých místnostech, kde se světlo blesku nestačí dostatečně rozptýlit.


   Užití rozptylky má smysl i při makrofotografii s přímým bleskem, aby blesk dokázal nasvítit i předmět velmi blízko objektivu.

Pokud budete externí rozptylku pořizovat tak zkontrolujte, zda je vhodná pro váš blesk. Hlavice blesků mají totiž různé rozměry a tvary a tak je třeba pořídit správný typ.

  Odrazný nástavec

Úkolem odrazných nástavců je precizně a definovatelně rozdělit světlo blesku mezi přímé a odražené. Plní tedy funkci blesku nasměrovaného na strop a současně malé odrazné destičky (vizitky), která část světla směřuje vpřed. Z uvedeného vyplývá, že použití tohoto příslušenství jindy než při fotografování odrazem nemá smysl. Na trhu lze najít obrovské množství různých tvarů a řešení, vždy to ale bude kompromis mezi velikostí a pohodlím při fotografování. Jejich efekt je ale velmi malý - jedná se v podstatě o "drahou vizitku".


Profesionální odrazný nástavec Lumiquest uchycený pomocí suchého zipu na systémový blesk. Dělají se i varianty, které mají v místech označených červenými šipkami otvory a tím propustí mnohem více světla na strop a méně vpřed.

  Softbox na blesk

Malá plocha hlavice blesku vede k ostrým stínům. Proto při fotografování přímým bleskem je vhodné plochu hlavice co nejvíce zvětšit. Bylo by ideální nasadit na blesk softbox o rozměrech např. 1x1 metr, což je ale prakticky vyloučené. Určité kompromisní řešení nabízí malý softbox na blesk o rozměrech cca 12x17 cm. Na blesk se upevňuje pomocí suchých zipů či gumičkou. Jeho účinek je ale velmi malý, což odpovídá jen malému zvětšení plochy a proto je účinek znát jen při fotografování na velmi malé vzdálenosti (cca 1 metr a méně).


Malý softbox na blesk, který alespoň trochu zvětší plochu blesku a tím změkčí stíny. Současně má dole volné místo na důležité senzory blesku. Efekt je ale malý a pozorovatelný jen na velmi krátké vzdálenosti.

Řešení pro interní blesk
Interní blesky svojí konstrukcí neumožňují ani naklápění nahoru a dolu, ani otáčení do stran. Jsou tak o celou řadu možností jak rozptýlit světlo odrazem chudší. Stejně tak nedisponují žádnou vestavěnou rozptylkou. Ani na ně ale není od výrobců zcela zapomenuto a tak je na trhu velké množství různých doplňků a "udělátek" umožňující vytvořit pro ně různé malé softboxy, rozptylky a směrovače světla a tím se alespoň přiblížit profesionálním systémovým bleskům. Nasazují se většinou na fotoaparát pomocí suchých zipů. I přes snahu se však výsledky málokdy přiblíží výsledkům ze systémových blesků.


Vedle profesionálních rozptylek na interní blesky je možné použít i toto amatérské, ale překvapivě účinné řešení. Je vyrobeno z obyčejného slabého kancelářského papíru a slouží k rozptýlení blesku na stop i kolem objektivu podobně jako u makro blesku. Vzhledem k omezenému výkonu interních blesků je ale použití omezeno jen na malé interiéry či blízké vzdálenosti.

  Barevné filtry na blesk

Barevné filtry na blesk nejsou nic jiného než barevná skla či kusy umělé hmoty uzpůsobené mechanicky pro nasazení na blesk. Řeší disproporci mezi barvou světla blesku blížící se dennímu světlu a barvou řady umělých zdrojů, zejména žárovek či zářivek. Jednoduše se nasadí na hlavici blesku a obarví světlo blesku na stejnou barvu, jakou mají např. žárovky nebo zářivky. Barva světla se tak srovná a vyvážení bílé nečinní žádné problémy - vyváží se na žárovku nebo zářivku. Barevné filtry na blesk mohou samozřejmě sloužit též k barevnému nasvícení scény a tím k realizaci zajímavých efektů.


Sada barevných filtrů Nikon SJ na externí blesky Nikon. Obsahuje filtry upravující barvu světla blesku na barvu žárovek (oranžová) a zářivek (zelená) a dále efektové filtry červené, modré a žluté.


Na trhu jsou i externí rozptylky (čepičky) s účinkem filtru obarvující světlo blesku na barvu světla žárovek (oranžová) nebo zářivek (zelená).

  Dodatečné Akumulátory blesku

Interní blesky fotoaparátů používají běžné akumulátory fotoaparátu. Toto řešení má jednu velkou výhodu - je-li dost energie na fotografování, je i energie na blesk. Oboje tak končí současně a tak se stačí starat o jedny akumulátory ve fotoaparátu. Naopak většina externích blesků má svoje vlastní akumulátory - obvykle 4 tužkové typu AA. Při dnešních kapacitách kolem 3000 mAh je kapacita plně nabitých akumulátorů více než dostatečná, nepříjemná je ale nutnost se starat o dvě sady akumulátorů.

Pro maximalizaci výkonu akumulátorů i jejich životnosti pamatujte proto na několik jednoduchých zásad:

 1. V blesku vyměňujte a nabíjejte vždy všechny akumulátory současně. Jeden slabý akumulátor v sadě dokáže předčasně ukončit fotografickou práci s bleskem!

 2. Pro závažnější "zakázky" (svatba) mějte vždy alespoň 2 sady plně nabitých akumulátorů.

 3. Nabíjejte kdykoliv je k tomu čas. Akumulátorům to jen prospěje a budete vždy připraveni na fotografování. Skladovat by se měly akumulátory vždy nabité.

 4. Akumulátory nevybíjejte. Mýtus, že tím akumulátorům prospějete, je chybný.

 5. Největším nepřítelem akumulátorů je teplota - jak nízká tak vysoká. Dramaticky se tím kapacita akumulátorů sníží. Počítejte s tím a pokud můžete, tak extrémním teplotám akumulátory nevystavujte.

 6. Vyhněte se podezřele levným a neznačkovým rychlonabíječkám.

 7. Pokud vám nestačí kapacita baterií standardně umístěných v těle blesku, tak některé blesky umožňují i externí battery pack určený na opasek.


Pro náročné zakázky s bleskem je určen např. battery pack Canon CP-E4, který pojme 8 AA akumulátorů a je možné ho připevnit na opasek. Je určen pro E-TTL blesky Canon Speedlite 550EX, 580EX, 600EX, MR-14EX a MR-24EX.

  Makro blesky (Macro Flashes)

Makro blesky slouží primárně k osvícení předmětů na velmi krátké vzdálenosti - typicky pro makrofotografii. Makro blesk sestává z řídící jednotky, což je díl podobný blesku ale bez vlastní bleskové hlavice. Dále z jedné, dvou nebo i více bleskových hlavic řízených řídící jednotkou a většinou umístěných kolem přední čočky objektivu a uchycených na ní.


Bezdrátový systém makro blesků Nikon sestávající z řídící jednotky SU-800 (1) s dosahem 4 metry a bleskových hlavic SB-R200 (2). Bleskové hlavice mají směrné číslo 10 a mohou být naklápěny v úhlu +60° až -45°. Řídící jednotka dokáže nezávisle řídit a nastavovat až 3 skupiny hlavic.

Tzv. kruhový blesk (Macro Ring Flash) má bleskovou hlavici uspořádanou do kruhu kolem celé přední čočky. Toto uspořádání je mimořádně vhodné pro bezestínové fotografování malých předmětů z bezprostřední blízkosti, případně pro vědeckou či lékařskou praxi.


Kruhový blesk Sigma EM-140 DG se směrným číslem 14 a se 2 výbojkami v kruhové hlavici. Obě výbojky jsou co se expozice týče ovládané samostatně.

Společným rysem všech makro blesků je snaha rovnoměrně osvítit malý fotografovaný předmět, protože klasické svícení se vzhledem k velmi malým snímacím vzdálenostem potýká se stíněním objektu fotoaparátem a objektivem. Hlavice makro blesků se uchycují na přední přírubu objektivů a proto v sadách bývají redukční kroužky schopné se vypořádat s různými průměry závitů.

Update 21.12.2012, za upozornění děkuji panu Karlu Benešovi!

Velmi zajímavé a levné řešení makroblesku nabídla česká firma RAY FLASH s.r.o. Jedná se vlastně o světlovodivý plastový nástavec na normální blesk, který vyrobí světlo velmi blízké makroblesku. Prodává ho například AARON.

   
Unikátní a světově prodávané náhradní řešení makroblesku české firmy RAY FLASH s.r.o.

Zpět nahoru

Text a obrázky - copyright © 2012 ing. Roman Pihan.

Nemohou být použity či přetištěny bez svolení autora vyjma pro privátní a nekomerční použití

 

 Mnohem více informací o DSLR, optice, expozici, ostření atd. najdete v knize Mistrovství práce s DSLR.