Navigace v seriálu

Základní mapa DSLR
Stabilizace obrazu

Canon

Nikon

Sony

Pentax

Olympus a ostatní

 

          jak vybrat DSLR - olympus a ostatní

A ocitáme se na okraji trhu DSLR - u firem, které nabízejí jen minimum modelů DSLR, což neznamená, že nenabízejí jiné digitální fotoaparáty, zejména kompaktní. Jsou to firmy Olympus, Sigma a Leica.

U podobných článku je velmi důležité datum - takže informace zde jsou relevantní k začátku roku 2013.

  Olympus

Firma Olympus měla velmi silný nástup na pole DSLR a v roce 2001 společně s Kodakem vytvořili nový standard Four Thirds (4/3). Většina výrobců totiž konstruuje své digitální zrcadlovky tak, aby v maximální míře mohly využívat všechny objektivy vyvinuté pro starší filmová těla. V mnoha případech se proto ale dostávají do problémů s kompatibilitou, protože nové funkce digitálních zrcadlovek mnohdy vyžadují změny na straně objektivů. Navíc pro menší senzory APS-C masově používané v nižších třídách DSLR jsou filmové objektivy mnohdy zbytečně "luxusní", což se projevuje na jejich váze, rozměru i ceně.

Systém Four Thirds (4/3)
Firma Olympus se rozhodla jít jinou cestou a vytvořila pro své DSLR zcela nový standard bajonetu pro objektivy - tzv. systém Four Thirds (4/3). Ten je optimalizován právě a pouze pro digitální zrcadlovky a předpokládá menší senzor jedné jediné velikosti a sice 18x13,5 mm (úhlopříčka 22,5 mm). Právě tato velikost senzoru označovaná často jako 4/3" dala systému jméno, ačkoliv označení velikosti senzoru 4/3" (palec, inch) vychází historicky z klasických vakuových obrazovek a je tedy zcela zastaralé a víceméně matoucí.


Oficiální logo systému Four Thirds.

Systém Four Thirds není sice otevřený standard, ale umožňuje spolupráci více firem jak na výrobě těl DSLR, tak i při výrobě objektivů. Těla DSLR s tímto standardem tedy vyráběl i Panasonic či Leica a hlásila se k němu i např. Fuji nebo Kodak, byť žádná nová těla DSLR nemají. Na straně objektivů podporuje tento systém vedle Olympusu také Panasonic a Leica a i Sigma začala modifikovat některé své objektivy právě pro 4/3 systém.


Senzor a bajonet systému Four Thirds.

Senzor systému Four Thirds
Jak již bylo uvedeno, senzor tohoto systému má velikost 18x13,5 mm a efektivní oblast 17,3x13 mm a je tedy nejmenší ze všech senzorů digitálních zrcadlovek. Je asi o 40 % plošně menší než APS-C senzor a asi 4x plošně menší než kinofilm. Stále však je asi 8x větší než senzory běžných kompaktních fotoaparátů. Menší senzor má však velký vliv na konstrukci objektivů a na hloubku ostrosti, jak bude uvedeno dále.

Na rozdíl od ostatních DSLR systém Four Thirds používá poměr stran 4:3, který je běžný pro kompaktní fotoaparáty, VGA monitory a běžné (ne 16:9) televize. Ostatní DSLR používají poměr stran 3:2, který vychází z kinofilmu 24x36 mm.


Velikost senzoru systému Four Thirds ve srovnání s APS-C senzorem a kinofilmem.

Výhody a nevýhody systému Four Thirds
Z ryze praktického fotografického hlediska vzniká otázka, zda je tento systém výhodou či nevýhodou a v čem:

Výhody:

  • Menší senzor umožňuje konstrukci menších a lehčích těl DSLR.

  • Menší senzor umožňuje konstrukci menších, lehčích a levnějších objektivů a snáze se u nich dosahuje dobré světelnosti.

  • Konstrukce objektivů optimalizovaná pro digitální senzor zajišťuje, že světlo dopadá na senzor více kolmo, což vede k omezení tmavnutí rohů (menší vinětaci).

  • Neexistují žádné problémy s kompatibilitou, všechny objektivy určené na systém Four Thirds budou správně pracovat na všech DSLR typu Four Thirds.

Nevýhody:

  • Pro systém Four Thirds je k dispozici zatím jen omezené množství objektivů. V současnosti je na výběr jen asi z 40 modelů a to včetně pevných ohnisek, což ve srovnání se stovkami objektivů na Canon, Nikon, Pentax nebo Sony je velmi málo. Snadno se tak může stát, že vámi vysněný objektiv nebude prostě existovat. Na druhou stranu - na trhu jsou právě nejžádanější a nejpoužívanější objektivy a tak tento problém nemusí být nijak "brutální" zejména pro všeobecné použití. Seznam všech objektivů k systému Four Thirds najdete zde.

  • Menší senzor produkuje větší šum a proto i DSLR Olympus neumožňují nastavit tak vysoké ISO, jako ostatní DSLR.

  • Menší senzor produkuje ve srovnání s APS-C DSLR či dokonce full frame DSLR větší hloubku ostrosti, takže snímky jsou více podobné snímkům z kompaktů (vše je ostré). To ale může být i výhoda, protože to usnadňuje ostření.

 

Ekvivalentní
objektiv

Hloubka ostrosti [m]

Od

Do

Kinofilm (full frame senzor)

50 mm

2,62

3,50

APC-C senzor

31 mm

2,41

3,98

Four Thirds systém

25 mm

2,33

4,21

Srovnání hloubky ostrosti pro ohnisko ekvivalentní 50 mm pro clonu f/4 a při zaostření na 3 metry.

Micro Four Thirds
V srpnu 2008 uvedly firmy Olympus a Panasonic na trh nový standard pro objektivy a sice Micro Four Thirds. Ten používá stejnou velikost senzoru (stejný senzor), ale přibližuje objektiv více k senzoru.

 
Logo a základní odlišnosti systému Micro Four Thirds (pravý obrázek je převzat z webu www.dpreview.com).

Situace dnes vypadá tak, že Olympus pomalu pole DSLR opouští a systém Four Thirds pomalu zaniká. Poslední "živá" DSLR je Olympus E-5, což je ale jen lehce inovovaná E-3 z roku 2008. Systém Micro Four Thirds však žije dál u kompaktů s výměnnými objektivy, což je ale oblast, kterou se nezabývám.

  sIGMA

Japonská firma Sigma Corporation je všeobecně známá jako výrobce objektivů, vyrábí však i digitální fotoaparáty včetně DSLR. Používá na nich svůj vlastní bajonet na objektivy Sigma SA a většina objektivů Sigma je k dispozici též ve verzi pro Sigma DSLR a tedy s bajonetem Sigma SA. V Čechách má však Sigma na poli DSLR jen minimální tržní podíl a tak DSLR Sigma jen stěží zahlédnete v něčích rukou.

Senzor typu Foveon
Sigma je zvláštní tím, že používá senzor typu Foveon. Rozdíl je v tom, že běžný senzor všech ostatních DSLR používá pro záznam barev trik s tzv. Bayerovou maskou. Foveon nepoužívá Bayerovu masku a má barvocitlivé vrstvy umístěné nad sebou. Horní vrstva registruje modrou složku světla a propustí zelenou a červenou. Střední vrstva registruje zelenou složku a poslední vrstva registruje červenou složku. Tak se pro každý pixel jednotlivě změří skutečná intenzita všech tří RGB složek. Teoreticky tím stoupá rozlišení senzoru a kresba v detailech.

Senzor typu Foveon měří intenzitu RGB složek světla pro každý pixel samostatně díky třem poloprůhledným vrstvám, jenž jsou citlivé jen na jednotlivé RGB barvy. Připomíná to 3 CCD snímání u videokamer.

  leica

Německá firma Leica Camera AG je opět jedna z fotografických legend. Na poli DSLR má jen středoformátový fotoaparát o velikosti senzoru 30x45 mm a rozlišejím 37.5 MPix a s funkcemi velmi podobnými DSLR. Používá bajonet na objektivy Leica S a tudíž k ní pasují jen objektivy Leica.

  Třídy fotoaparátů Olympus, sIGMA A lEICA

V této skupině výrobců jsou aktuálně na trhu jen tři fotoaparáty, z čehož některé bude možná i problém v ČR sehnat.

  Základní třída Střední třída Profi třída
Olympus [2] E-620 [1]
E-520 [1]
 E-510 [1]
 E-500
 E-30 [1] E-5 [1]
E-3 [1]
 E-1
 E-420
 E-410
 E-400
 E-330
 E-300
Sigma [3]     SD-1
SD-15
SD-14
SD-10 
SD-9
Leica    Digilux 3 [2] S2 [4]

Pozn.: Šedě označené modely jsou již výběhové.
[1] Stabilizace obrazu na senzoru (stabilizované tělo).
[2] Používá velikost senzoru Four Thirds.
[3] Používá senzor typu Foveon X3.
[4] Středoformátový fotoaparát, bajonet Leica S, senzor o velikosti 30x45 mm s rozlišením 37,5 MPix.

Model Senzor Bajonet MPix Max ISO AF Displej Karta Live View Fps Interní blesk Video
Olympus E-5 Four Thirds
stabilizovaný
Four Thirds 12.3 6 400 11 3.0", 920K
výklopný
CF, SDXC Ano 5 Ano 720p30, 480p30
Sigma SD-1 Foveon X3
 23.5x15.7 mm (1.5x)
Sigma SA 46 6 400 11 3.0", 460K
pevný
CF Ne 5 Ano Ne
Leica S2 30x45 mm Leica S 37.5 1 250 1 3.0", 460K
pevný
CF, SDHC Ne 1.5 Ne Ne

  Stabilizace

Systém Four Thirds nepředepisuje způsob stabilizace a tak různí výrobci řeší stabilizaci různě. Olympus zásadně stabilizuje senzor v těle své DSLR, což má přirozeně tu výhodu, že stabilizace se dosáhne pro jakýkoliv objektiv. Stabilizovaný senzor mají všechna těla Olympus vyjma levných starších modelů.


Stabilizovaný senzor vyrovnává třes fotoaparátu malými pohyby senzoru ve směru X a Y.

Sigma ani Leica stabilizaci na senzoru nedělají (podobně jako Canon a Nikon) a spoléhají se na stabilizované objektivy. Toto řešení jak již bylo uvedeno má své výhody, je však dražší. Více o stabilizaci najdete zde.

  Ostatní příslušenství

Olympus nabízí externí blesky FL-600R (směrné číslo 50, zoom hlava, vysokorychlostní synchronizace, AF lamp), FL-50R (směrné číslo 50, zoom hlava, vysokorychlostní synchronizace, AF lamp) a FL-36R (směrné číslo 36, zoom hlava, vysokorychlostní synchronizace). Ve variantě "R" (např. FL-50R) umožňují bezdrátové řízení. Olympus dále nabízí makroblesky a zajímavý podvodní blesk UFL-2 schopný práce až do 60 m pod hladinou. Olympus také nabízí unikátní řadu podvodních pouzder a to i na DSLR včetně řady speciálního příslušenství.


Nejmodernější blesk Olympus FL-600R se směrným číslem 50 a všemi funkcemi typickými pro profesionální blesky. Disponuje i LED světlem pro přisvícení při natáčení videa.

  Živý náhled (Live view)

Olympus byl přímo průkopníkem živého náhledu na DSLR a podle jeho vzoru realizovali živé náhledy na DSLR i ostatní. První DSLR s živým náhledem a to včetně ostření byl Olympus E-330 a od tohoto modelu dále mají živý náhled včetně ostření a detekce obličejů všechny DSLR Olympus vyjma E-400. Leica ani Sigma živý náhled nemají.

  Video

DSLR Olympus E-5 podporuje jen video 720p, neumí tedy natáčet Full HD video 1080p. Leica ani Sigma video nenatáčejí.

  RAW

Olympus značí svůj RAW příponou ORF a pro zpracování je třeba použít software Olympus Master, který je dodáván k fotoaparátům nebo například Adobe Photoshop.

  Závěr

Zlatá éra DSLR Olympus již zdá se pominula a Olympus se orientuje již jen na kompaktní fotoaparáty. Sigma a Leica jsou fotoaparáty pro ty, kteří k tomu mají nějaký důvod, normální fotograf si je asi nepořídí.

 

Zpět nahoru

Text a obrázky - copyright © 2013 ing. Roman Pihan.

Nemohou být použity či přetištěny bez svolení autora vyjma pro privátní a nekomerční použití

 

 Mnohem více informací o DSLR, optice, expozici, ostření atd. najdete v knize Mistrovství práce s DSLR.