Navigace v seriálu

Základní mapa DSLR
Stabilizace obrazu

Canon

Nikon

Sony

Pentax

Olympus a ostatní

 

          jak vybrat DSLR - pentax

Pentax je společnost, kterou v roce 2011 koupila japonská společnost Ricoh, jenž vyrábí tiskárny, kopírky a programy na správu dokumentů. Historie Pentaxu však sahá až do roku 1919 a je spojena se jménem Asahi - s legendárními filmovými fotoaparáty.

U podobných článku je velmi důležité datum - takže informace zde jsou relevantní k začátku roku 2013.

Aktualizace v červnu 2013.

  Třídy fotoaparátů Pentax

Přestože na poli filmových fotoaparátů byl Pentax (Asahi) doslova legendou, na poli DSLR není nabídka tak široká jako např. u Canonu nebo Nikonu. V roce 2003 byla uvedena na trh první digitální zrcadlovka Pentax *ist D (6 MPix) následně inovovaná v řadě *ist Dxx. V roce 2006 Pentax ohlásil novou řadu K, z které jsou dnes aktuálně na trhu tři modely.


První filmová zrcadlovka Asahiflex od Asahi Optical Corporation (později Pentax) z roku 1952.

V základní třídě nabízí Pentax dnes jen model K-r vzniklý inovacemi z původního K-m následovaného K-x. Zvláštností modelů K-m a K-x je použití čtyř běžných tužkových AA baterií (doporučovány jsou lithiové nebo alkalické baterie nebo Ni-MH akumulátory) na rozdíl od obvyklých speciálních bateriových bloků. AA baterie jsou levné a vždy a všude široce dostupné, dosahují však o něco nižší kapacity než speciální bateriový blok. Modely K-r a K-30 mají primární napájení bateriovým blokem, AA články jsou ale také použitelné s pomocí adapteru.


Bateriový blok je typický pro DSLR Pentax střední třídy (vlevo), kdežto modely K-m a K-x používají čtyři běžné AA tužkové baterie či akumulátory (vpravo).

Ve střední třídě má Pentax model K-5 a K-30. Oba modely jsou si podobné, K-30 je sice novější ale současně o něco levnější než K-5, a tak míří o něco níže (viz například použití 4 AA akumulátorů místo bateriového bloku). Model K-5 byl následně inovován na verzi K-5 II, která má lepší displej a nové ostření zvané SAFOX X, které je schopné práce i při velmi nízkém osvětlení do -3 EV. Model K-5 IIs je potom speciální model, který nemá před senzorem osazen tzv. low pass filtr. Výsledkem je sice možný výskyt moiré, ale výměnou za ostřejší obraz. To je podobné Nikonu D800E.

V nejvyšší profesionální třídě potom Pentax nabízí jen středoformátovou DSLR 645D s velikostí senzoru 33x44 mm, což je asi 1,7x větší senzor než kinofilm.

  Základní třída Střední třída Profi třída

Pentax

K-r[1][2]
K-x[1][2]
K-m (K2000)[1][2]
K200D[1][2]
K100Ds[1][2]
K110D
K100D[1]
*istDL2
*istDL
*istDS2
*istDS
K-30[1][2]
K-5 IIs[1][2]
K-5 II[1][2]
K-5[1][2]
K-7[1][2]
K20D[1][2]
K10D[1][2]
*istD
645D[3]

Pozn.: Šedě označené modely jsou již výběhové.
[1] Vybavené stabilizátorem v těle DSLR.
[2] Podporuje ultrazvukové ostření v objektivu (má bajonet KAF2 - viz text dále).
[3] Středoformátový fotoaparát, velikost senzoru 33x44 mm, 40 MPix, jiný bajonet na objektivy.

 

Model Senzor MPix Max ISO AF Displej Karta Live View Fps Interní blesk Video
K-30 APS-C
stabilizovaný
16.3 12 800 11 3.0", 920K
pevný
SDXC Ano 6 Ano 1080p25, 720p50, 720p25, 480p25
K-r APS-C
stabilizovaný
12,4 12 800 11 3.0", 920K
pevný
SDHC Ano 6 Ano 720p24, 480p25
K-5 IIs[1] APS-C
stabilizovaný
16.3 12 800 11 3.0", 920K
pevný
SDHC Ano 7 Ano 1080p25, 720p25, 480p25
K-5 II[2] APS-C
stabilizovaný
16.3 12 800 11 3.0", 920K
pevný
SDHC Ano 7 Ano 1080p25, 720p25, 480p25
K-5 APS-C
stabilizovaný
16.3 12 800 11 3.0", 920K
pevný
SDHC Ano 7 Ano 1080p25, 720p25, 480p25
645D 33x44 mm 40 1 600 11 3.0", 920K
pevný
SD, SDHC Ne 13 Ne Ne

Poznámky k tabulce podle sloupců:

 • Modely jsou seřazeny sestupně podle data uvedení na trh.

 • [1] Model K-5 IIs je speciální model, který nemá před senzorem osazen tzv. low pass filtr. Výsledkem je sice možný výskyt moiré, ale výměnou za ostřejší obraz. To je podobné Nikonu D800E.

 • [2] Vylepšený model K-5. Má lepší displej a nové ostření zvané SAFOX X, které je schopné práce i při velmi nízkém osvětlení do -3 EV.

 • APS-C senzor Pentaxu má crop faktor 1,5x.

 • Maximální ISO ukazuje, jak DSLR zvládá šum. Čím vyšší je možné ISO, tím menší šum v obraze. Hodnoty jsou základní, tj. bez tzv. boost módu, který obvykle umožňuje další zvýšení ISO.

 • AF udává počet ostřících bodů.

 • Displej udává rozměr úhlopříčky v palcích a počet pixelů v tisících.

 • FPS je rychlost sériového snímání ve snímcích/sec.

  Stabilizace obrazu

Pentax stejně jako Olympus a Sony vsadil u DSLR na stabilizaci senzoru (tzv. sensor shift, podle Pentax terminologie tzv. SR - Shake Reduction). Obecnou výhodou tohoto řešení je, že je automaticky stabilizovaný jakýkoliv byť sebelevnější objektiv nasazený na DSLR. Více o stabilizaci najdete zde.


Pentax používá stabilizaci na senzoru (stabilizované tělo DSLR) a značí svůj stabilizátor SR (Shake Reduction).

  Senzor

Pentax používá ve všech svých současných DSLR senzory Sony o velikosti blízké 23,7x15,7 mm a tudíž s crop faktorem 1,5x. Protože výrobce senzorů je Sony, tak DSLR Nikon a DSLT Sony jsou často postaveny kolem stejného senzoru jako DSLR Pentax. Výjimkou je jen středoformátový model 645D, který má senzor o velikosti 33x44 mm, což je asi 1,7x větší senzor než kinofilm, a jehož výrobcem je pravděpodobně Kodak.

  Živý náhled (Live view)

Funkci Live view (živý náhled) poskytují všechny současné modely Pentax vyjma středoformátového 645D. Pentax v režimu živého náhledu nabízí možnost volby metody ostření pomocí klasických AF senzorů a fázové detekce s krátkým návratem zrcátka nebo ostření pomocí hlavního senzoru (detekce kontrastu). Ta je o něco pomalejší, ale příjemnější a s možností výběru ostřícího bodu kdekoliv po snímku, lze detekovat obličeje (Face detection) a aplikovat řadu dalších "vychytávek".

  Displej

Pentax u žádné své DSLR nenabízí výklopný a otočný displej, všechny displeje jsou pevné. Žádný model nemá displej s dotykovým ovládáním.

  Video

Všechny dnešní DSLR Pentax vyjma středoformátového 645D natáčejí video a to i ve full HD kvalitě (1080p). Podobně jako ostatní však Pentax na mnoha modelech podporuje jen vyšší kvality videa. Proč to tak je přesně nevím, ale občas jsou tato videa "příliš kvalitní" a produkují obrovské soubory. Malé video pro zaslání mailem (jak běžně dělají kompakty nebo mobily) pomocí těchto modelů tedy natočit nelze. Je nutná dodatečná konverze v PC. Za zmínku ještě stojí, že modely K-30 a K-r nemají HDMI výstup jen video výstup (PAL) kombinovaný s konektorem pro PC.


Kombinovaný konektor pro USB připojení a AV výstup (PAL) mají modely K-30 a K-r. Současně nemají HDMI konektor, což může být lehká nevýhoda. HDMI výstup mají tak jen modely K-5 a 645D.

  RAW (respektive PEF)

Pentax nabízejí snímání do RAW včetně obvyklých možností RAW+JPEG. Pentax navíc umožňuje nastavit ukládání do otevřeného standardu DNG, který definovala firma Adobe.

  Pentax inovace

Pentax má dlouhou tradici a orientoval se vždy na funkce a ovládání pro "skutečné fotografy". Pentax je současně firma plná inovací a tak i DSLR Pentax mají některé zvláštnosti, vesměs velmi příjemné a povedené. Mě osobně je spousta jeho vychytávek vysloveně příjemná a divím se, proč některé nejsou ještě zavedeny i u dalších DSLR.

První zvláštností ve třídě běžných DSLR je proti stříkající vodě a proti prachu odolné tělo. Sice není na tuto vlastnost poskytována žádná záruka, ale vyšší odolnost může být velmi užitečná při fotografování v těžších podmínkách. Tuto vyšší odolnost těla však nemají základní modely K-r a K-x.

Pentax také nabízí u některých svých DSLR vedle masově používaných režimů expozice Tv (resp. S) a Av (resp. A) nové režimy Sv (Sensitivity priority) a TAv (Shutter and Aperture Priority). Režim Sv je podobný běžnému režimu P a tedy fotoaparát automaticky nastavuje clonu i čas. Rozdíl je v tom, že na ovládacím kolečku je k dispozici rychlé ruční nastavení ISO, nikoliv přes zdlouhavé menu.


Zajímavé a velmi praktické expoziční režimy Sv a TAv jsou specialitou Pentaxu.

Další unikátní režim je TAv, který umožňuje nastavit pevně clonu a čas a fotoaparát dopočítá ISO. I když tento režim je možné dosáhnout různým nastavením i na jiných DSLR (např. manuální režim s automatickým ISO), Pentax ovládání je jasné, rychlé a velmi praktické. Po podobných režimech volají uživatelé ostatním DSLR již dlouho a prvně je nabídl Pentax K10D.

Režim

ISO

Clona

Exp. čas

Pozn.

P

Ručně

Auto

Auto

[1]

Sv

Ručně

Auto

Auto

[2]

Tv

Ručně

Auto

Ručně

 

Av

Ručně

Ručně

Auto

 

TAv

Auto

Ručně

Ručně

 

M

Ručně

Ručně

Ručně

 

[1] Ovládací kolečko mění clonu a čas jako na většině jiných fotoaparátů.
[2] Ovládací kolečko mění ISO.

Pentax má na těle některých svých DSLR skvělé tlačítko RAW, které může být nastaveno tak, že buď zapne/vypne fotografování do RAWu a to buď trvale nebo jen na jeden následující snímek. Velmi užitečné! Další skvělé a praktické tlačítko je označeno zelenou tečkou a po stisku vždy nastaví hodnoty podle expoziční automatiky a to i v manuálním režimu (M). Opět v reálné praxi velmi užitečné!


Dvě velmi užitečná a praktická tlačítka lze najít na těle některých DSLR Pentax. Význam viz text výše.

Další zajímavé a ne zcela běžné funkce jako např. Power Zoom či MTF priorita budou diskutovány v části objektivy.

  Pentax K bajonet na objektivy

Stejně jako Canon a Nikon vsadil Pentax u DSLR na svůj původní bajonet, který označuje jako bajonet K (K mount). Ve světě filmových fotoaparátů je Pentax K bajonet velmi rozšířený, ve světě DSLR jej však používá jen Pentax a Samsung. Zejména z dob filmu je však na trhu obrovské množství objektivů od celé řady výrobců - pro Pentax vyrábí objektivy přes 20 výrobců.


Moderní bajonet Pentax typu K na K-30 je označován jako KAF2. Podrobnosti viz text dále.

Díky historickému vývoji však nejsou všechny starší objektivy kompatibilní s moderními těly digitálních zrcadlovek, i když kompatibilní problémy u Pentaxu nejsou nijak tragické.

Původní bajonet typu K zajišťoval jen mechanické spojení s objektivem a neumožňoval v objektivu ovládat clonu ani autofocus. Clonu i ostření tak bylo nutné nastavovat jen ručně přímo na objektivu. Varianta KF (Focus) a KA (Aperture) historicky přidala k bajonetu možnost automatického ostření (ovládání ostřícího motoru v objektivu z těla DSLR) a možnost nastavovat clonu a tím plně automaticky exponovat.

Moderní bajonet je označován jako KAF a mimo jiné přenáší do těla fotoaparátu z objektivu informace o použitém ohnisku, zaostřovací vzdálenosti atd. Bajonet KAF2 potom přidal k bajonetu KAF ještě dva silové napájecí kontakty potřebné zejména pro napájení rychlých ultrazvukových motorů v objektivu (Supersonic Drive Motor) a k funkci Power Zoom a dále přidal přenos MTF křivky z objektivu do těla fotoaparátu.

Digitální zrcadlovky používají tzv. redukovaný KAF (řada *ist, K100D a K110D) nebo redukovaný KAF2 bajonet (od K10D dále), který již není zpětně kompatibilní pro objektivy nemající polohu "A" na clonovém kroužku. Při použití takového objektivu je nutné exponovat ručně - podobné objektivy jsou ale již velmi staré a tak to nepředstavuje v praxi žádný velký problém.


Objektiv Pentax SMCP FA 50mm f/1.4 mající polohu "A" na clonovém kroužku. Tu je třeba nastavit, aby DSLR mohla ovládat clonu v objektivu elektronicky.

  Objektivy

Bajonet na těle fotoaparátu je jedna věc a možnosti objektivu jsou druhá věc. Logicky výsledná funkčnost je dána oběma stranami. Objektivy Pentax je možné z hlediska základní kompatibility rozdělit do následujících skupin:

 

Typ objektivu

A

F

FA

FA-J

D-FA

DA

Clonový kroužek

Ano

Ano

Ano

Ne

Ano

Ne

Poloha A na
clonovém kroužku

Ano

Ano

Ano

Ne

Ano

Ne

Automatické
ostření

Ne

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Předávané ohnisko
do fotoaparátu [1]

Ne

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Předávaná MTF
do fotoaparátu [2]

Ne

Ne

Ano

Ano

Ano

Ano

Power Zoom [3]

Ne

Ne

Ano[3]

-

-

-

Optimalizované
pro DSLR

Ne

Ne

Ne

Ne

Ano

Ano

Pouze pro DSLR

Ne

Ne

Ne

Ne

Ne

Ano

Rok uvedení

1983

1987

1991

2003

2004

2004

Poznámky k tabulce:
[1] Aktuálně používané ohnisko objektivem je potřebné pro správnou funkci stabilizátoru obrazu v těle DSLR.
[2] Viz dále funkce MTF priorita.
[3] Pouze pro objektivy podporující funkci Power Zoom, což jsou jen některé objektivy typu FA - viz dále.

 

Z tabulky vyplývá, že:

 • Všechny objektivy od roku 1991 a tedy typu FA, FA-J, D-FA i DA budou na všech DSLR bez problémů pracovat.

 • Objektivy D-FA jsou moderní objektivy optimalizované pro DSLR, mohou však pracovat i na filmových SLR.

 • Objektivy DA jsou určeny pouze pro menší senzor DSLR, jsou však díky tomu menší, lehčí a levnější.

 • Bez problémů budou pracovat i starší objektivy typu F s výjimkou funkcí MTF priorita a Power Zoom.

 • Objektivy typu A vyráběné od roku 1983 neposkytnou funkce MTF priorita, Power Zoom, nebudou automaticky ostřit a neposkytnou stabilizátoru aktuální ohnisko.

Ultrazvukové ostření a profesionální objektivy
Je-li objektiv Pentax vybaven rychlým a tichým ultrazvukovým ostřením je možné poznat podle zkratky SDM v názvu (Supersonic Drive Motor). Těmito motory jsou vybaveny jen některé novější objektivy typu DA, je jich však zatím ale málo. Hvězdička v názvu objektivu (např. FA* či FA STAR) potom označuje objektivy vyšší kvality podobně jako např. Canon "L".

První DSLR Pentax, která podporovala ultrazvukové motory v objektivu, byla K10D. Důvod je ten, že ultrazvukové motory potřebují silnější napájení, které poskytuje jen bajonet KAF2. Všechny následné DSLR po K10D tedy ultrazvukové motory podporují, starší DSLR ne, ale budou bez problémů ostřit normálně.
 

Bajonet na DSLR

Modely DSLR

Ultrazvukové ostření

KAF

Celá řada *ist,
K100D, K110D

Nepodporuje ultrazvukové motory v objektivu, ostří ale bez problémů klasicky

KAF2

Všechny ostatní
DSLR Pentax

Podporuje ultrazvukové motory v objektivu (SDM)

 


SMC Pentax DA* 16-50 mm F2.8 ED AL (IF) SDM. Podle zkratky DA je možné poznat, že se jedná o objektiv speciálně pro DSLR, * (Star) označuje profesionální objektiv vysoké kvality a zkratka SDM říká, že objektiv je vybaven rychlými ultrazvukovými motory.

SMC ochranné vrstvy objektivů Pentax
Většina objektivů Pentax (ne však všechny) jsou vybaveny tzv. SMC vrstvami (Super-Multi Coating), které výrazně snižují odlesky produkované v objektivu při snímání v protisvětle.

Funkce MTF priorita
Funkce MTF priorita je zajímavá funkce dostupná na některých modelech DSLR Pentax (např. K-5). Využívá faktu, že objektiv předává do těla DSLR tzv. MTF křivku, která zjednodušeně řečeno udává ostrost objektivu v závislosti na použité cloně. DSLR proto dokáže nastavit takovou clonu, aby ostrost obrazu byla maximální!

Funkce Power Zoom
Power Zoom je funkce plně dostupná jen na některých filmových zrcadlovkách Pentax. Využívá faktu, že v Power Zoom kompatibilním objektivu je motor ovládající zoom objektivu. Zoomovat je potom možné nejen otáčením zoom kroužku jako na všech ostatních objektivech, ale i motorem jako je běžné na kompaktních fotoaparátech či videokamerách. Motorový zoom má tři možné rychlosti a ovládá se malými pohyby zoom kroužku. Objektiv také po vypnutí napájení automaticky zaujme svojí nejkratší polohu. Obě tyto funkce jsou k dispozici i na některých DSLR, např. K-5.

Power Zoom ale na některých filmových tělech umí více - například pamatovat si ohnisko a vyvolat jej z paměti, automaticky zoomem udržovat stejně velký objekt v hledáčku (např. člověka) při změně jeho vzdálenosti či generovat různé zoom efekty. To ale na DSLR možné není. Seznam objektivů Pentax, které nabízejí Power Zoom a mají tedy zoom motor, je:

 • SMC Pentax-FA 28-80mm F3.5-4.7

 • SMC Pentax-FA 28-105mm F4-5.6

 • SMC Pentax-FA 70-200mm F4-5.6

 • SMC Pentax-FA 100-300mm F4.5-5.6

 • SMC Pentax-FA* 28-70mm F2.8 AL

 • SMC Pentax-FA* 80-200mm F2.8 ED [IF]

 • SMC Pentax-FA* 250-600mm F5.6 ED [IF]

Internetové zdroje
Velmi dobré stránky věnované všemu kolem Pentaxu včetně kompatibility a seznamu všech objektivů můžete najít zde (anglicky). Seznam všech Pentax objektivů potom najdete:

  Blesky a ostatní

Originální externí blesky Pentax použitelné s DSLR Pentax jsou modely Auto Flash AF540FGZ, AF360FGZ a AF200FG, všechny vybavené automatikou P-TTL. Na profesionální práci se hodí pouze model AF540FGZ, protože jako jediný nabízí otáčení i sklápění bleskové hlavy. Model AF360FGZ nabízí pouze sklápění a model AF200FG je jen "lepší interní blesk" bez možnosti sklápění i natáčení. Výčet kompatibilních blesků uzavírá makroblesk Auto Macro Ring Flash AF160FC. Vedle blesků jsou k dispozici různé bateriové gripy, výměnné matnice, dálkové spouště atd.


Různé očnice - zvětšovací, úhlové či dioptrické mohou sloužit jako ukázka šíře možného příslušenství k DSLR Pentax.

WiFi
Pentax nemá model s integrovanou WiFi. Je však opět možné použít SD kartu s integrovanou WiFi, což vyrábí např. firma Eye-Fi. Umožní to ale jen přenos dat do PC případně do tabletu či smart phonu. Neumožní to řízení fotoaparátu přes WiFi.


Eye-Fi je firma, která vyrábí SD a SDHC karty s možností WiFi připojení.

GPS
Pentax nemá model s integrovanou GPS jednotkou pro záznam GPS souřadnic pořízené fotografie. Nabízí ale přídavnou jednotku O-GPS1, která je kompatibilní s modely K-5, K-r a 645D.

  Závěr

Pentax je vynikající řada inovativních, velmi dobře vybavených a propracovaných DSLR s obrovskou nabídkou dobře kompatibilních objektivů a s vynikající nabídkou příslušenství. V některých ohledech se však Pentax orientuje spíše na "skutečné fotografy", kteří obvykle nevyhledávají např. výklopný a otočný displej. Já bych mu za to dal body a DSLR Pentax jsou mi velmi sympatické. Otázkou však je, jak se bude situace vyvíjet dál a zda fotografové počiny Pentaxu skutečně ohodnotí. Pod "válcovačkou" Canonu a Nikonu to nebude mít jednoduché. V Čechách nemá Pentax na poli DSLR velký tržní podíl a tak nabídka může být místy lehce omezena.

 

Zpět nahoru

Text a obrázky - copyright © 2013 ing. Roman Pihan.

Nemohou být použity či přetištěny bez svolení autora vyjma pro privátní a nekomerční použití

 

 Mnohem více informací o DSLR, optice, expozici, ostření atd. najdete v knize Mistrovství práce s DSLR.