Rychlá navigace

Co znamená "Canon EOS"

Co znamená zkratka EF

Třídy Canon objektivů

Co je to USM, microUSM,
  AFD, MM

Co je to FTM

Co je to IF

Kompatibilita obj. Canon

Kompatibilita těl Canon
 s objektivy jiných výrobců

L-kové objektivy

Technologie DO

Objektivy s plovoucími členy

Parfocální objektivy

Informace o vzdálenosti

Stabilizace obrazu

 

          průvodce objektivy canon eos

S výběrem objektivů je to jako s autem. Které auto je nejlepší? Někdo váhá mezi Fabií a Oplem, někdo váhá mezi BMW a Porsche, někdo nedá dopustit na off-road. Klíčová otázka je - kde budete jezdit a co vozit (regulérní odpověď je, že slečny a proto potřebujete Porsche...). Aneb co, jak a proč budete fotografovat? Nároky na objektiv při focení na výstavu fotografií (každá fotografie o velikosti 1x2 m) budou jiné než při focení na obálku časopisu A4 nebo při focení do rodinného alba 10x15 cm či dokonce pro prohlížení na VGA monitoru 800x600 bodů!

Protože řešíme objektivy k digitálním zrcadlovkám kolem 6-8MP, tak při rozlišení tisku 300dpi je to maximální velikost fotky kolem 7x10 palců, tj. cca 17x25 cm, tj. přibližně do formátu A4. Ne že by nešla udělat větší fotka - na řadu aplikací je i tisk 150dpi dost, což dá fotku A3 - ale potom už klesají nároky na objektiv. Kdesi jsem četl (a souhlasím), že i nejlevnější objektivy splní nároky na fotky 10x15 cm, značkové byť nejlevnější objektivy snesou 13x18 cm a střední a vyšší třída objektivů 30x40 cm a více.

Poslední argument (abyste to s výběrem zase moc nepřeháněli) je JPEG. K čemu je platný super objektiv, když ukládáte fotky na kartu jako JPEG s menší kvalitou (vyšší kompresí) - abyste ušetřili místo a mohli fotek udělat hodně! Když už tak alespoň JPEG High nebo samozřejmě RAW. Já používám výhradně JPEG High, pro velmi náročné snímky RAW.

  Co znamená zkratka "Canon EOS"?

EOS znamená Elektro-Optický Systém (Electro-Optical System), který jasně ukazuje spojení elektroniky s optikou. Je třeba si uvědomit, že snad v každém dnešním objektivu je mikroprocesor a spousta softwaru a že komunikace těla fotoaparátu s objektivem je nanejvýš sofistikovaná záležitost se slušným objemem přenesených dat.

  Co znamená zkratka EF?

EF znamená Electronic Focus (elektronické zaostřování), čili schopnost objektivu ve spojení s fotoaparátem automaticky ostřit.
 

  Co je to USM, USM ring, microUSM, AFD, MM

USM neboli ultrazvukový motor (Ultrasonic Motor) používá Canon pro pohon ostřících mechanismů objektivů střední a vyšší třídy. Vyznačuje se vysokou rychlostí, nízkým hlukem při pohybu a rychlým zastavením. K pohonu se využívá ultrazvukových vibrací statoru (frekvence kolem 30.000 Hz, amplituda kolem 0.001mm), které přinutí rotor se otáčet. Nyní je technologie natolik zdokonalená, že pracuje v rozmezí teplot -30 až +60°C.

Pár ještě v současnosti vyráběných levnějších objektivů a mnoho dřívějších objektivů je vybaveno zaostřováním levnějšími klasickými motory typu AFD (Arc Form Drive) nebo MM (Micro-Motor).

Shrnutí vypadá asi takto:

 • USM ring

  • Extrémně rychlý

  • Většinou vybaven možností FTM (Full-Time-Manual) = možností ručně doostřovat současně s automatickým ostřením AF (Auto Focus)

  • Tichý, slyšíte jen jemné šumění

  • Úsporný na baterie

  • Funguje ve velkém rozsahu teplot

 • microUSM

  • Levnější než USM ring

  • Pomalejší než USM ring ale stále mnohem rychlejší než AFD/MM

  • Není vybaven možností FTM, jediný objektiv který má microUSM a přitom FTM je Canon 50/1.4USM

  • Tichý, slyšíte jen jemné šumění

  • Úsporný na baterie

  • Funguje ve velkém rozsahu teplot

  Pozor! Nápis USM na objektivech nerozlišuje microUSM a USM ring!

 • AFD/MM

  • Hlučný

  • Pomalý s výjimkou objektivů s IF (Internal Focusing)

  • AFD je o něco rychlejší než MM

  • Levný

  • Náročnější na baterie

 
Kvalitativní třídy objektivů Canon
Nejlevnější třída jsou objektivy se stříbrným kruhem např. EF 28-90/4-5.6 nebo EF 80-200mm f/4.5-5.6 II. Nízká cena je docílena jednoduchou mechanickou konstrukcí, plastovými díly a nenáročnou optikou. Ostření je převážně běžnými motory (v terminologii Canonu je to MM = Micro Motor), výjimečně microUSM. Značení stříbrným kruhem v blízkosti ostřícího kroužku je poměrně novou záležitostí, takže to není pravidelem.
Střední "standardní" třída je určena pro běžné spotřebitele a s výjimkou objektivu EF 50/1.8 mají všechny kovový bajonet byť je stále používáno dost plastových dílů. Optická kvalita je již velmi slušná, někdy přímo vynikající.
TS-E není de facto kvalitativní třída, ale označení speciálních objektivů pro fotografování architektury. Umožňují naklápění (Tilt) a posun (Shift) roviny zaostření a tím možnost snímat zespodu i katedrály aniž se jim kácí linie. Slova Tilt-Shift také definují jejich název TS-E, kde E znamená opět Electronic. Absence písmena F (Focus) naznačuje, že tyto objektivy nemají automatické ostření a je tedy nutné ostřit ručně.
L třída (Luxury) je třída pro profesionály. L-kové objektivy mají excelentní optické i mechanické vlastnosti ale dost vysokou cenu. Jsou označeny červeným kruhem a teleobjektivy bývají světle šedé (ochrana proti teplu).
Canon nyní uvedl na trh nové objektivy typu DO "Diffractive Optics". Nejsou sice lepší než "L" objektivy, ale jsou srovnatelné a hlavně podstatně menší a lehčí. Jsou označeny zeleným kruhem. Pokud je mě známo, technologii DO vyrábí zatím pouze Canon.

 

"Pravé" USM neboli USM ring či Ring-type USM je řešení, kdy je "motor" kolem celého objektivu. Vyznačuje se absolutní absencí jakýchkoliv převodů a možností ostřit ručně a neprat se přitom se zaostřovacím motorem (viz dále FTM). Zaostřovací pohyby USM motoru se prostě sčítají s Vašimi. Je to v současnoti asi nejdokonalejší způsob ostření.

Naproti tomu microUSM je zjednodušený (ale pomalejší a proto levnější) způsob použití USM. Klasiký motorek je pouze nahrazen USM motorkem, přičemž pohyb je převodován stejně jako u objektivů s normálním motorkem. Oproti klasickému motorku vychází ale microUSM menší a lehčí.

  Co je to FTM?

FTM (Full-Time Manual) značí možnost ručně pohybem ostřícího kroužku ostřit současně s automatickým ostřením. Oba pohyby se prostě sčítají. Typické použití je v režimu ostření "One shot", kdy foťák po namáčknutí spouště zaostří a vy ručně doostříte. Současně to znamená, že se ostřící kroužek při automatickém ostření neotáčí, což je velmi příjemné, protože vám nekroutí ruku a přitom lze objektiv pevně a pohodlně držet.

  Co je to IF?

IF je zkratka z Inner Focusing (vnitřní ostření) a znamená, že se ostří pohybem jedné nebo více skupin čoček mezi předkem objektivu a clonou.

  Co je to RF?

RF je zkratka z Rear Focusing (zadní ostření) a znamená, že se ostří pohybem jedné nebo více skupin čoček mezi clonou a bajonetem. Přední část objektivu je tedy pevná (neotáčí se), což usnadňuje použití filtrů a dalšího příslušenství.

  Jaká je kompatibilita objektivů Canon EOS a těl EOS?

Těžko to samozřejmě prohlásit zcela generálně, ale nejsou mi známy žádné problémy s kompatibilitou Canon EF objektivů a jakýmkoliv tělem Canon EOS fotoaparátů. Dokonce fungují i všechny funkce a programy, které jsou v konkrétní kombinaci fyzikálně možné. Můžete klidně použít starý objektiv na novém těle nebo naopak - vše funguje bez problémů.

  Jaká je kompatibilita těl Canon EOS s objektivy jiných výrobců?

Žádný z alternativních výrobců zatím neobdržel od Canonu oficiální licenci na EOS bajonet a jeho elektronický komunikační protokol. Všichni ho pouze zpětně odpozorovali (provedli tzv. reverse engineering). Tato metoda je samozřejmě nespolehlivá a vede čas od času ke komunikačním problémům. Proto se stává, že objektiv alternativního výrobce (Sigma, Tokina, Tamron a další) na starším těle pracuje, kdežto na novějším má drobné nebo i vážnější problémy. Nic se nepoškodí ale čas od času fotoaparát ohlásá komunikační chybu s objektivem případně se čas od času udělá špatná fotografie.

Pravdou ale též je, že některé objektivy alternativních výrobců jsou skutečně skvělé (např. Sigma AF 180mm f/3.5 EX APO Macro IF HSM nebo Sigma AF 70-200mm f/2.8 EX APO IF HSM) a za zlomek ceny. Alternativní výrobci jsou si problémů vědomi a většinou rychle reagují a výše uvedené problémy rychle řeší. Takže problém není tak vážný, ale přesto je třeba s ním počítat a při nákupu objektiv pečlivě vyzkoušet. Nejčastější problémy bývají s nastavováním clony a s auto focusem.

V případě zjištění problémů je možné objektiv buď vrátit nebo se obrátit na servis, kde udělají malou úpravu. Většinou vědí kam sáhnout. Chce to znát přesně typ objektivu (nejen ohnisko, ale i verzi - stačí např. zlatý nebo červený proužek).

 • Servis Sigmy - AWH servis, Milešovská 1, 130 00 Praha 3, tel.: 222 721 525, dfoto@awh.cz nebo awh@awh.cz, www.awh.cz

 • Servis Tokiny - Fotoservis Arnošt Vítek, Příčná 11, 410 02 Lovosice,  telefon: 0419-535 232, mobil: 0606-960 588

 • Servis Tamronu se mi v ČR zjistit nepodařilo

  Čím jsou výjimečné L-kové objektivy?

"L" znamená Luxury a jsou to objektivy vysoké kvality mířené zejména pro profesionální použití. Na rozdíl od běžných objektivů používají optická skla vysokých kvalit (Ultra-low Dispersion UD sklo, Super Low Dispersion sklo, fluoritové členy a asférické členy) většinou s cílem odstranit chromatickou vadu a jiné optické neduhy. Další odlišností je použití multi-coating technologie a Super Spectra Coating technologie, které mají za cíl odstranit reflexe světla uvnitř objektivu a tím vzniku nepěkných odlesků případně ztráty kontrastu kresby (zmléčnění) při snímání v protisvětle. Mnoho L-kových objektivů je světle šedých s cílem redukovat ohřátí objektivů při snímání na prudkém slunci a některé jsou prachotěsné a vodotěsné. L-kové objektivy mají červený proužek.

  Čím je výjimečná technologie DO?

Technologie DO (Diffractive Optic) je nová a zvláštní technologie, kdy se optických vlastností běžného objektivu dosahuje velmi jemnou mřížkou, která je v podstatě vyškrábána do povrchu skla. Canon používá dva takového členy spojené mřížkou k sobě a tím vzniká tzv. Multi-Layer Diffractive člen s korigovanými optickými vadami. Proč ale to celé? Umožňuje to udělat objektivy menší a lehčí (s menším množstvím skla). Např. objektiv EF 400mm f/4 DO IS USM  je o 27% kratší a o 36% lehčí než klasický objektiv EF 400mm f/4, přičemž optická kvalita DO objektivů je údajně shodná s L-kovými objektivy. Pokud se ale DO objektivem fotí bodový zdroj světla (třeba lampa), může se kolem ní objevit kruhová záře.

  Které objektivy jsou vybaveny plovoucími členy (floating elements)?

Plovoucí členy jsou celkem spolehlivou indikací dobré optické kvality při krátkých zaostřovacích vzdálenostech. V různých testech se často posuzuje kresba při zaostření na nekonečno a kresba při kratších vzdálenostech může být často vlivem růstu chromatické vady mnohem horší. Uvedené objektivy jsou proto vybaveny plovoucími členy, které umožňují při ostření na různé vzdálenosti posunem vnitřních částí objektivu růst chromatické vady při zaostřování zejména na krátké vzdálenosti eliminovat.

  Objektivy Canon s plovoucími členy
  Canon EOS 10D, objektiv Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM
  1/125sec, f/11, ISO400, vzdálenost k objektu 42cm

  EF 2.8 14mm L USM

  EF 2.8 20mm USM

  EF 1.4 L 24mm USM

  EF 2.8 24mm

  EF 2.5 50mm Compact Macro

  EF 1.0 50mm L USM

  MP-E 2.8 65mm 1-5x Macro Photo

  EF 1.2 85mm L USM

  TS-E 3.5 24mm L

  TS-E 2.8 45mm

  EF 2.8 16-35mm USM  L

  EF 2.8 17-35mm USM L

  EF 2.8 100mm Macro USM

  EF 3.5 L 180mm Macro USM

  EF 4.5-5.6 100-400mm L USM IS

   

  Které objektivy se nerozostří při změně zoomu (parfocal)?

Pokud zaostříte zoomový objektiv a poté změníte zoom, scéna se většinou rozostří. U níže uvedených objektivů zůstane ostrá i při změnách zoomu (objektivy jsou tzv. parfokální).

Parfokální objektivy Canon
Současné Starší a již nevyráběné

EF 16-35mm f/2.8L USM

EF 17-40mm f/4L USM

EF 24-70mm f/2.8L USM

EF 70-200mm f/2.8L USM

EF 70-200mm f/2.8L IS USM

EF 70-200mm f/4L USM

EF 75-300mm f/4-5.6 IS USM

EF 75-300mm f/4-5.6 III USM

EF 75-300mm f/4-5.6 III

EF 90-300mm f/4.5-5.6 USM

EF 90-300mm f/4.5-5.6

EF 17-35mm f/2.8L USM

EF 20-35mm f/2.8L

EF 28-70mm f/2.8L USM

EF 28-80mm f/2.8-4L USM

EF 50-200mm f/3.5-4.5 USM

EF 50-200mm f/3.5-4.5

EF 70-210mm f/4

EF 75-300mm f/4-5.6 II USM

EF 75-300mm f/4-5.6 II

EF 75-300mm f/4-5.6 USM

EF 75-300mm f/4-5.6

EF 80-200mm f/2.8L

EF 100-300mm f/5.6L

EF 100-300mm f/5.6

 

  Které objektivy poskytují informaci o vzdálenosti zaostřeného objektu?

Pro řízení blesku a měření jeho expozice používá Canon svůj nejnovější systém E-TTL II. E-TTL II používá pro své výpočty i informaci o vzdálenosti zaostřeného objektu, kterou poskytuje objektiv. Tuto velmi užitečnou informaci najdete potom i v EXIFu snímku. Bohužel informaci o vzdálenosti poskytují jenom některé objektivy, ale dá se předpokládat, že všechny nové Canon objektivy budou již tuto informaci poskytovat.

Objektivy Canon poskytující informaci o vzdálenosti objektu
Zoom Pevné

EF 16-35mm f/2.8L USM

EF 17-35mm f/2.8L USM

EF 17-40mm f/4L USM

EF 20-35mm f/3.5-4.5 USM

EF 24-70mm f/2.8L USM

EF 24-85mm f/3.5-4.5 USM

EF 28-70mm f/2.8L USM

EF 28-80mm f/3.5-5.6 USM

EF 28-105mm f/3.5-4.5 II USM

EF 28-105mm f/3.5-4.5 USM

EF 28-105mm f/4-5.6 USM

EF 28-105mm f/4-5.6

EF 28-135mm f/3.5-5.6 USM IS

EF 28-200mm f/3.5-5.6 USM

EF 28-200mm f/3.5-5.6

EF 28-300mm f/3.5-5.6L IS USM

EF 35-135mm f/4-5.6 USM

EF 70-200mm f/2.8L IS USM

EF 70-200mm f/2.8L USM

EF 70-200mm f/4L USM

EF 70-210mm f/3.5-4.5 USM

EF 70-300mm f/4.5-5.6 DO IS USM

EF 90-300mm f/4.5-5.6 USM

EF 90-300mm f/4.5-5.6

EF 100-300mm f/4.5-5.6 USM

EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS USM


EF-S 10-22 f/3.5-4.6 USM

EF-S 17-85 f/4.5-5.6 IS USM

EF-S 18-55mm f/3.5-5.6

EF-S 60 mm f/2.8 Macro USM

EF 14mm f/2.8L USM

EF 20mm f/2.8 USM

EF 24mm f/1.4L USM

EF 28mm f/1.8 USM

EF 35mm f/1.4L USM

MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macrophoto

EF 85mm f/1.8 USM

EF 85mm f/1.2L II USM

EF 100mm f/2 USM

EF 100mm f/2.8 Macro USM

EF 100mm f/2.8 Macro

EF 135mm f/2L USM

EF 180mm f/3.5L Macro USM

EF 200mm f/2.8L II USM

EF 200mm f/2.8L USM

EF 300mm f/2.8L IS USM

EF 300mm f/4L IS USM

EF 300mm f/4L USM

EF 400mm f/2.8L IS USM

EF 400mm f/4 DO IS USM

EF 400mm f/5.6L USM

EF 500mm f/4L IS USM

EF 600mm f/4L IS USM

EF 1200mm f/5.6L USM

 

 

  Stabilizátor obrazu

Princip funkce obrazového stabilizátoru je možné nalézt například zde. Uveďme zde proto jen ve stručnosti, že stabilizátor potlačí naše chvění s fotoaparátem, nikoliv rozostření vlivem pohybu fotografovaného objektu samotného. "Zisk" stabilizátoru je možné měřit v jednotkách EV. Je-li zisk 1 EV, je možné prodloužit expoziční čas 2x bez obav z rozhýbání snímku, je-li zisk 2 EV tak 4x a je-li zisk 3 EV tak 8x.

Trochu zmatků je kolem otázky, jestli může být objektiv se zapnutým stabilizátorem používán na stativu. Odpověď je ano - ale může dojít k mírnému rozostření obrazu vlivem funkce stabilizátoru. Proto dražší objektivy mají detekci stativu a při jeho zjištění stabilizátor automaticky vypnou. U ostatních je třeba to ručně udělat vypínačem stabilizace. Používáte-li objektiv se zapnutým stabilizátorem a aplikujete-li tzv. panning (dynamické sledování pohybujícího se objektu v hledáčku), může opět stabilizátor zhoršit obraz a komplikovat sledování. Proto dražší objektivy mají tzv. panning mód, při kterém vypnou stabilizaci v horizontálním směru.

 Přehled Canon objektivů
vybavených stabilizátorem

IS - mode 1 
(standardní)

IS - mode 2 
(panning)

Detekce
stativu

Zisk IS

Canon EF-S 17-85 f/4.5-5.6 IS USM - test najdete zde

o

- - 3 EV
Canon EF 28-300 f/3.5-5.6L IS USM o o o 3 EV

Canon EF 28-135mm f/3.5-5.6 USM IS

o

-

-

1.5-2 EV

Canon EF 70-200mm f/2.8 USM L IS

o

o

o

3 EV

Canon EF 70-300 f/4.5-5.6 DO IS USM o o o 3 EV

Canon EF 75-300mm f/4-5.6 USM IS - test najdete zde

o

-

-

2 EV

Canon EF 100-400mm f/4.5-5.6 USM L IS

o

o

-

2 EV

Canon EF 300mm f/4 USM L IS

o

o

-

2 EV

Canon EF 300mm f/2.8 USM L IS

o

o

o

2 EV

Canon EF 400mm f/2.8 USM L IS

o

o

o

2 EV

Canon EF 400mm f/4 USM DO IS

o

o

o

3 EV

Canon EF 500mm f/4 USM L IS

o

o

o

2 EV

Canon EF 600mm f/4 USM L IS

o

o

o

2 EV

 

Zpět nahoru

Text a obrázky - copyright © 2013 ing. Roman Pihan.

Nemohou být použity či přetištěny bez svolení autora vyjma pro privátní a nekomerční použití

 

 Mnohem více informací o DSLR, optice, expozici, ostření atd. najdete v knize Mistrovství práce s DSLR.