aF: hybridní ostření (fázová detekce/detekce kontrastu)

V digitální fotografii se používají v zásadě dva systémy ostření:

  1. Ostření pomocí fázové detekce, které je výrazně rychlejší a které je doménou DSLR při běžném provozu přes hledáček. Vyžaduje ale specializované AF senzory, které má DSLR umístěné na spodku své šachty, a polopropustné zrcátko, které část světla odrazí do hledáčku a část právě na zmíněné AF senzory. Více o konstrukci klasické DSLR se dozvíte zde.

  2. Pomalejší ostření pomocí detekce kontrastu, které provádí hlavní senzor a které tedy nevyžaduje nic speciálního. Je ale výrazně pomalejší. Ostření pomocí detekce kontrastu používají všechny fotomobily, kompaktní fotoaparáty a zrcadlovky bez zrcátka. Používají ho i DSLR v režimu Živý náhled a Natáčení videa, protože sklopené zrcátko neumožňuje použití specializovaných AF senzorů.

Tuto nevýhodu odstraňuje tzv. Hybridní AF, který umožňuje použít rychlou fázovou detekci i v situaci ad 2). Vtip je v tom, že se přímo do hlavního senzoru zabudují specializované AF senzory určené pro fázovou detekci. Každý kompakt nebo fotomobil vybavený takovým senzorem by potom byl schopen fázové detekce a taktéž zrcadlovka při Živém náhledu a natáčení videa.


Princip senzoru umožňující hybridní ostření. Přímo na senzoru jsou vedle běžných pixelů (modře) čas od času rozmístěny ostřící fázové detektory (červeně). Typická plocha, kde na senzoru jsou rozmístěny fázové detektory, je označena žlutě.

Tento systém poprvé uvedl na trh Fujifilm na senzoru Super CCD EXR ve fotoaparátech řady Fujifilm FinePix a Fujifilm X100S. Dále ho zavedl Nikon do svých zrcadlovek bez zrcátka řady Nikon 1. První DSLR s tímto senzorem a tím hybridním ostřením byla Canon EOS 650D a následně Canon 70D.

Viz též Automatické ostření, Detekce kontrastu, Fázová detekce.

 

Zpět na slovník

Text a obrázky - copyright © 2011 ing. Roman Pihan.

Nemohou být použity či přetištěny bez svolení autora vyjma pro privátní a nekomerční použití.

 

 Mnohem více informací o DSLR, optice, expozici, ostření atd. najdete v knize Mistrovství práce s DSLR.