náhled hloubky ostrosti

DSLR pracuje tak, že při komponování a zaostřování je objektiv nastaven na nejmenší clonové číslo (max. otevřená clona) a pracujeme tedy s nejnižší hloubkou ostrosti. Při expozici se ovšem objektiv patřičně zacloní podle nastavené hodnoty clony a výsledek je jiný, než jak jsme scénu viděli v hledáčku.

Právě proto můžeme stisknout tlačítko náhledu hloubky ostrosti (umístěné zpravidla u bajonetu objektivu) a objektiv se zacloní. V závislosti na ohnisku a vzdálenosti zaostření nyní můžeme pozorovat, že se hloubka ostrosti zvětšila. Můžeme si to otestovat, pokud teleobjektivem zaostříme na blízký objekt a nastavíme vysoké clonové číslo. Takto můžeme poměrně rychle testovat, co ještě ostré je a co není.

Tímto tlačítkem jsou vybaveny prakticky všechny zrcadlovky a pokud tomu tak není, tak nabízejí alespoň možnost nastavit tuto funkcí některému z programovatelných tlačítek.

Jev, který určitě nepřehlédneme, je patrné ztmavnutí obrazu v hledáčku. To je samozřejmě logický důsledek většího zaclonění.

Viz též Clona, Hloubka ostrosti.

 

Zpět na slovník

Text a obrázky - copyright © 2011 ing. Roman Pihan.

Nemohou být použity či přetištěny bez svolení autora vyjma pro privátní a nekomerční použití.

 

 Mnohem více informací o DSLR, optice, expozici, ostření atd. najdete v knize Mistrovství práce s DSLR.