ostřící body, AF points

Všechny DSLR umožňují zvolit v hledáčku místo nebo oblast, podle které se zaostřuje. Výběr se provádí výběrem jednoho nebo více ostřících bodů (AF bodů). Na výběr bývá:

  • Aktivní jsou všechny AF body
    DSLR si sama vybere, podle kterého AF bodu zaostří. To se může podařit jen jednomu bodu nebo i více bodům. Logicky šance na zaostření stoupá, kontrola nad výsledkem (zejména při práci s malou hloubkou ostrosti) je však velmi nízká. Výběr všech bodů lze doporučit v režimu AF SERVO, kdy si DSLR dokáže pohybující se předmět mezi jednotlivými AF body i předávat.


V režimu AF SERVO je vhodné zvolit všechny AF body. DSLR bude potom automaticky měnit AF bod nebo i více bodů s cílem udržet ostrý fotografovaný předmět.

  • Aktivní je jen jeden konkrétní bod
    Při této volbě je možné zvolit jeden konkrétní AF bod. Tento bod potom musí při ostření (namáčknutí spouště) ukazovat na zaostřovaný předmět a navíc na nějakou jeho hranu. Šance na úspěch klesá, kontrola nad výsledkem však stoupá. Protože to však velmi omezuje kompozici snímku, používá se pro ostření obvykle metoda Point-recompose-shot.

  • Aktivní je skupina bodů
    Profesionální DSLR umožňují nastavit i různé skupiny bodů, které se potom zúčastní ostření. Jednak je možné zapnout okolní body kolem jednoho zvoleného AF bodu, které potom asistují při ostření, nebo celé předem vybrané skupiny bodů.


Ukázka možností skupin bodů u Canon EOS 1D Mark IV.

Viz též Automatické ostření, Point-recompose-shot, Režim ostření.

 

Zpět na slovník

Text a obrázky - copyright © 2011 ing. Roman Pihan.

Nemohou být použity či přetištěny bez svolení autora vyjma pro privátní a nekomerční použití.

 

 Mnohem více informací o DSLR, optice, expozici, ostření atd. najdete v knize Mistrovství práce s DSLR.