doostření (sharpening)

Termínem doostření je myšlena matematická úprava obrazu, která zvýší subjektivní dojem ostrosti. Dosáhne toho zvýšením kontrastu v okolí všech hran. Matematické (softwarové) doostření ale nedokáže obnovit žádné detaily kresby, které v původním snímku již nebyly. Doostření také výrazně zvyšuje šum viditelný na snímku.
 
Originál
Zvětšený
výřez
Průběh
hrany
Poznámka Rozostřená hrana
originálu
Zostřená hrana po
mírném doostření
Přeostřený obrázek,
vznik halo

Doostření ve fotoaparátu

Všechny digitální fotoaparáty při výpočtu snímku obrazovým procesorem do určité míry snímek doostřují. Doostření je totiž nutné, protože filtry před senzorem odstraňující moiré, interpolace v důsledku Bayerovi masky, redukce šumu i anti-aliasing v principu obraz rozostřují. Fotoaparáty vyšší třídy a všechny DSLR umožňují stupeň doostření v menu nastavit. Doostření uvnitř fotoaparátu není provedeno, pokud snímáte do RAW.


DSLR Canon umožňují nastavit doostření v rozsahu 0 až 7. Styl snímku (Picture Style) "Standardní" má přednastaveno 3, "Krajina" 4 a třeba "Neutrální" styl má nulu.

Doostření v PC

Většina snímků vyžaduje v PC větší či menší doostření. Navíc doostření by měla být poslední operace se snímkem v závislosti na účelu použití snímku (prohlížení na obrazovce, inkoustový tisk, laserový tisk atd.) a v závislosti na výsledné velikosti snímku a PPI. Je proto rozumné ponechat ve fotoaparátu doostření na úrovni "Standard" nebo "Neutral" a dodatečné doostření provést až na konci úprav v PC.

Viz též Neostrá maska (Unsharp mask), Ostrost.

 

Zpět na slovník

Text a obrázky - copyright © 2011 ing. Roman Pihan.

Nemohou být použity či přetištěny bez svolení autora vyjma pro privátní a nekomerční použití.

 

 Mnohem více informací o DSLR, optice, expozici, ostření atd. najdete v knize Mistrovství práce s DSLR.