Rybí oko (fish eye)

Běžné objektivy používají tzv. rectilineární projekci, která rovné hrany (přímky) ve scéně zachová jako rovné hrany (přímky) na snímku. Pro dosažení rectilineární projekce musí objektiv obraz v rozích natahovat, což se často projevuje zejména u extrémně širokoúhlých objektivů (méně než cca 24 mm) deformací předmětů v rohu. Zředění obrazu v rozích vede také často k vinětaci.

Cirkulární versus diagonální rybí oko

Rybí oko je speciální typ objektivu, který nepoužívá rectilineární projekci (nectí přímky). Tzv. cirkulární rybí oko zobrazí polokouli 180° všemi směry na senzor/film jako kruhový obraz. Cirkulární rybí oka byly navrženy pro vědecké účely a hodí se například na snímání celé oblohy. Pro běžnou fotografii se hodí spíše tzv. diagonální rybí oko, což je objektiv, který obrazem vyplní celý senzor. Realizuje obdélníkový výřez obrazu produkovaného cirkulárním rybím okem a tím dosahuje zorného úhlu 180° jen diagonálně. Ořezem obrazu získaného cirkulárním rybím okem je možné plnohodnotně simulovat obraz získaný diagonálním rybím okem.


Objektiv typu cirkulární rybí oko promítne polokouli 180° na senzor a vytvoří na  něm kruhový obraz této polokoule.


Objektiv typu rybí oko Canon EF 15 mm f/2.8 Fish eye.


Cirkulární rybí oko vytvoří na senzoru obrazový kruh s černými okraji, kde je všemi směry vidět v úhlu 180° - zobrazí tedy celou polokouli. Diagonální rybí oko sice vyplní celé políčko filmu/senzoru, ale provede výřez, a tím dosáhne zorného úhlu 180° jen na úhlopříčce, kde se dotýká zorného úhlu kruhového rybího oka. Vertikálně tak dosáhne zorného úhlu „jen“ kolem 90° a horizontálně kolem 140°.

Viz též Zorný úhel.

 

Zpět na slovník

Text a obrázky - copyright © 2011 ing. Roman Pihan.

Nemohou být použity či přetištěny bez svolení autora vyjma pro privátní a nekomerční použití.

 

 Mnohem více informací o DSLR, optice, expozici, ostření atd. najdete v knize Mistrovství práce s DSLR.