Asférický objektiv, asférický člen (ASP)

Asférický objektiv je obecně takový objektiv, který má alespoň jeden asférický člen. Asférický člen je takový optický člen, jehož tvar povrchu se odchyluje od tvaru koule nebo válce. Složitý a obecný tvar povrchu asférického členu může proto kompenzovat celou řadu různých optických vad ostatních členů objektivu. Jeden asférický člen může také nahradit více běžných členů objektivu.


Asférický člen je optický člen s obecným tvarem povrchu, čímž může korigovat různé optické vady.

Návrh (výpočet) a výrobu asférických členů umožnil až rozvoj výpočetní techniky a moderních technologií a tak první asférické objektivy je objevily až kolem roku 1970. Asférický člen bývá vzhledem k jeho ceně v objektivu jeden či maximálně dva a bývá speciálně navržen tak, aby maximálně korigoval všechny optické vady. Asférické objektivy (objektivy s asférickým členem) jsou objektivy vyšší třídy.

     
Například objektiv Tamron AF 18-250mm F/3.5-6.3 Di II LD Aspherical (IF) Macro je vybaven LD a AD členy (členy s nízkou disperzí pro korekci barevné vady) a dvěma asférickými členy pro korekci sférické vady a astigmatismu.

Viz též Artefakty obrazu, Barevná vada, Sférická vada.

 

Zpět na slovník

Text a obrázky - copyright © 2011 ing. Roman Pihan.

Nemohou být použity či přetištěny bez svolení autora vyjma pro privátní a nekomerční použití.

 

 Mnohem více informací o DSLR, optice, expozici, ostření atd. najdete v knize Mistrovství práce s DSLR.