35mm ekvivalent

Zorný úhel objektivu a velikost senzoru jsou vzájemně svázány. Velikost kinofilmového políčka 24 x 36 mm se však ve fotografii stala jakýmsi standardem a tak se začaly ohniskové vzdálenosti objektivů používat jako míra pro zorný úhel - myšleno ale na 35mm kinofilmu. S rozvojem digitální techniky se však začaly používat senzory různých velikostí (typicky menších než kinofilm) a tak je nutné reálné ohnisko objektivu použitého s menším senzorem převádět na tzv. ekvivalentní ohnisko (35mm EQ). Ekvivalentní ohnisko je takové, které by na kinofilmu 24x36 mm (35mm film) dosáhlo stejného zorného úhlu.

Vzájemný přepočet ohnisek je svázán tzv. crop faktorem, což je poměr úhlopříčky 35mm kinofilmu ku úhlopříčce použitého senzoru. Ekvivalentní ohnisko je potom reálné ohnisko násobené crop faktorem.

Ekvivalentní ohnisko [mm] = Reálné ohnisko [mm] * Crop faktor

 


Menší senzor vidí na stejném objektivu s ohniskem f menší kus světa než větší senzor. Menší senzor má tedy užší zorný úhel.


Aby menší senzor vidět to samé (měl stejný zorný úhel), je třeba pro něj ohnisko zkrátit o crop faktor. Jinými slovy - nasadíte-li ohnisko f1 na menší senzor, jeví se relativně k většímu senzoru o crop faktor delší a tedy jako f2. 35mm ekvivalentem je potom myšleno ohnisko, které na senzoru velikosti 24x36 mm (35mm kinofilm) dosáhne stejného zorného úhlu.

Viz též Crop faktor, Ohnisková vzdálenost, Senzor, Zorný úhel.

 

Zpět na slovník

Text a obrázky - copyright © 2011 ing. Roman Pihan.

Nemohou být použity či přetištěny bez svolení autora vyjma pro privátní a nekomerční použití.

 

 Mnohem více informací o DSLR, optice, expozici, ostření atd. najdete v knize Mistrovství práce s DSLR.