ttL (Through-the-lens)

Zkratka TTL vznikla ze slov Through-The-Lens = "skrze objektiv" a označuje způsob, kdy se optický pohled hledáčkem, měření expozice, ostření i vlastní snímek realizuje skutečnou optickou cestou procházející objektivem. Je to historicky i v současnosti velmi oblíbená a rozšířená konstrukce typická pro filmové i digitální zrcadlovky (SLR a DSLR).

Alternativou k ní je například dvouoká zrcadlovka (v současnosti mizící) či kompaktní fotoaparáty, které mají buď průhledový hledáček nebo tzv. elektronický hledáček (EVF, Electronic Viewfinder), kdy je v hledáčku obyčejný barevný LCD displej a nejedná se tedy o optický náhled scény. To samo o sobě nemusí být špatné, ale náhled není věrný, je zpožděný a hrubý, takže je téměř vyloučeno ruční ostření.


TTL znamená, že se na základě světla skutečně prošlého objektivem měří expozice (expoziční senzor), ostří (AF senzor), sleduje scéna v hledáčku a samozřejmě po sklopení zrcátka i exponuje (závěrka a senzor). SLR/DSLR dosahuje této schopnosti díky typickému zrcátku, které v češtině dalo zrcadlovkám i jméno. Kompaktní fotoaparáty mají obvykle TTL měření expozice i TTL ostření, nemají ale skutečný optický TTL hledáček.

 

Zpět na slovník

Text a obrázky - copyright © 2011 ing. Roman Pihan.

Nemohou být použity či přetištěny bez svolení autora vyjma pro privátní a nekomerční použití.

 

 Mnohem více informací o DSLR, optice, expozici, ostření atd. najdete v knize Mistrovství práce s DSLR.