LCD displej, stavový displej

barevný lcd displej

Každá dnešní DSLR obsahuje velký barevný LCD displeje, který slouží k náhledů pořízených snímků, poskytnutí informací o snímku (histogram, expoziční hodnoty atd.) a k ovládání fotoaparátu. Základními parametry tohoto LCD displeje jsou jeho velikost udávaná v palcích úhlopříčky a jeho rozlišení v pixelech.

Typická dnešní velikost displeje je kolem 3.0", což odpovídá rozměru úhlopříčky asi 7,6 cm a je tedy limitována spíše velikostí těla DSLR než technologií. Rozlišení displeje bývá od 320x240 pixelů do cca 640x480 pixelů. Protože každý barevný pixel je tvořen třemi RGB kanály, rozlišení displeje se často udává jako 230 000 bodů (320x240x3), 920 000 bodů (640x480x3), 1040K (720x480x3) atp.


Všechny DSLR umožňují na LCD displeji vedle náhledu snímku i zobrazení podrobných fotografických informací (Exifu), histogramu, přeexponovaných částí snímku, podexponovaných částí snímku atd.

I když pro běžný náhled snímku je rozlišení LCD displeje zcela dostatečné, není možné 300 000 pixely displeje věrně zobrazit fotografii mající např. 10 MPix. Zejména není možné rozlišit, zda je snímek dostatečně ostrý a pro posouzení je nutné část snímku zvětšit, což všechny DSLR umožňují. Je nutné také varovat před subjektivním posuzováním expozice a barev snímku z displeje - displeje jsou jen náhledové a nemohou sloužit k posouzení těchto veličin!

Některé DSLR nabízejí po vzoru řady kompaktních fotoaparátů LCD displej výklopný a otočný, což může při použití funkce živý náhled (Live view) usnadnit fotografování nad hlavou, u nohou atd. Nutně to ale vede k vyšší zranitelnosti displeje nehledě o problémech rychlé manipulace s DSLR (např. rychlé zandávání/vyndávání z brašny). Je to proto otázka osobní preference.


Ukázka sklápěcího i natáčecího LCD displeje a jeho pozorovací úhel např. u některých fotoaparátů Sony.

Důležitým parametrem LCD displeje je jeho pozorovací úhel v kterém displej zachovává přijatelně věrné barvy a kontrast. Bývá kolem 170°, což je dostatečné. LCD displeje jsou lesklé a tak dalším velmi důležitým parametrem je jejich odolnost na odraz světla. Pokud se totiž displej např. na silném slunci leskne, může se stát obtížně čitelný a dokonce může být zcela nečitelný. Dobré antireflexní vrstvy dokáží zařídit dobrou čitelnost displeje i za silného světla, což je extrémně důležité při fotografování ve dne. Bohužel jak pozorovací úhel tak antireflexní schopnosti nebývají součástí technických parametrů a je třeba je vyzkoušet.

stavový LCD displej

DSLR střední a vyšší třídy mají vedle barevného a aktivního (tj. svítícího) LCD displeje ještě druhý pasivní (nesvítící) černobílý displej - někdy i dva. Ty kompenzují základní nevýhodu TFT barevného LCD displeje a sice jeho velkou spotřebu je-li aktivní. Stavový displej s minimální spotřebou energie proto slouží k trvalému zobrazení důležitých fotografických informací (clona, čas, ISO, volné místo na paměťové kartě atd.) a vhodně tak doplňuje barevný LCD displej. Pro čtení těchto informací i v noci je vybaven podsvícením (jako digitální hodinky) aktivované tlačítkem.


Typický stavový displej je podobný displeji v kalkulačce nebo hodinkách. Nespotřebovává energii ale nesvítí. Je však možné jej na pár vteřin podsvítit.

Viz též Histogram, Přepálená bílá, Živý náhled.

 

Zpět na slovník

Text a obrázky - copyright © 2011 ing. Roman Pihan.

Nemohou být použity či přetištěny bez svolení autora vyjma pro privátní a nekomerční použití.

 

 Mnohem více informací o DSLR, optice, expozici, ostření atd. najdete v knize Mistrovství práce s DSLR.