konektory DSLR

DSLR nemůže být izolována od okolního světa a tak je obklopena řadou různých konektorů pro připojení periférií.

Přenos fotografií

Vedle možnosti použít paměťovou kartu s čtečkou karet jako levný a rychlý způsob přenosu fotografií do PC je každá DSLR vybavena USB nebo FireWire (IEEE 1394) konektorem pro přenos dat do a z PC. Starší DSLR používaly pomalejší USB 1.1, snad všechny nové DSLR mají již rychlejší USB 2.0 nebo méně častý FireWire (IEEE 1394). Teoretické rychlosti přenosu najdete v tabulce, praktické rychlosti jsou ale výrazně pomalejší a závislé na programu, fotoaparátu, paměťové kartě atd.


Standardní konektory typické DSLR.

Přenosové rychlosti se většinou udávají v Megabitech za sekundu (Mbps), což odpovídá počtu přenesených základních jedniček a nul za vteřinu. Někdy se též uvádí kilobyty (KB) za sekundu (KB/s), a protože byte je 8 bitů, tak 1 Mbps=128 KB/s.

Rozhraní

Rychlost

5 MPix JPEG fotografie

Teoreticky

USB 1.1 12 Mbps  
USB 2.0 480 Mbps  
FireWire (IEEE 1394) 100-400 Mbps  

Prakticky

USB 1.1 ~ 2,5 Mbps ~ 10 foto/min
USB 2.0 ~ 25 Mbps ~ 100 foto/min
FireWire (IEEE 1394) ~ 25 Mbps ~ 100 foto/min

 

tisk fotografií - pictbridge, directprint, dpof

Většina DSLR také nabízejí možnost se pomocí USB konektoru propojit s tiskárnou a tisknout fotografie přímo z fotoaparátu bez nutnosti PC - tzv. DirectPrint. Přímý tisk je možné realizovat na vyjmenovaných kompatibilních tiskárnách nebo se drží obecného standardu PictBridge. I když pomocí ovládacích prvků fotoaparátu je možné nastavit velikost tisku, provést ořez snímku atd., jsou možnosti celkově velmi omezené a zbavuje to digitální fotografii její hlavní výhody – možnost editovat fotografie v PC.

  
Loga systémů podporujících přímý tisk z DSLR.

Další standard, který se pro přímý tisk bez PC používá, je tzv. DPOF (Digital Print Order Format). Ve fotoaparátu se zadá které fotografie se mají vytisknout, jak velké, v kolika kopiích, jak se mají otočit, oříznout atp. Všechny tyto údaje se uloží k fotografiím na kartu a karta se odnese do fotosběrny či k DPOF kompatibilní tiskárně. Tam se fotografie již přímo z karty bezobslužně vytisknou.

video výstup

Snad všechny DSLR nabízejí i výstup pro promítání fotografií případně videa na televizní obrazovce. Na výběr je buď PAL nebo NTSC nebo HDMI. Někdy je tento výstup realizován pomocí nevyužitých kontaktů na USB konektoru a rozlišení provede vhodný kabel. Podrobnosti zde.

drátová spoušť, dálkové ovládání

Na některých DSLR je speciální konektor pro připojení drátové spouště či jiného typu dálkového ovládání spouště včetně různých časovačů pro opakované časové snímání (Time Lapse). I tento konektor může být někdy realizován pomocí USB a rozlišení se tedy provede vhodným kabelem.

Pc sync konektor pro blesk

Na pokročilých DSLR je k dispozici konektor PC SYNC na spouštění studiových blesků. Jedná se ale jen o kontakt označující okamžik začátku expozice. Při spouštění starších blesků a zařízení pomocí tohoto konektoru je však třeba dát velký pozor na spouštěcí napětí - DSLR obvykle nemohou spínat na tomto konektoru příliš vysoká napětí. Podrobnosti sdělí technická dokumentace, případně je možné zkusit najít informace zde.

sáňky na blesk (hot shoe patice)

Za druh konektoru je možné považovat i tzv. sáňky na blesk, protože u moderních blesků probíhá mezi bleskem a DSLR čilá digitální komunikace.


Typické sáňky na blesk na DSLR Canon. Vcelku standardní je středový spouštěcí kontakt (mimo Sony/Minolta), ostatní kontakty jsou však zcela jiné u každého výrobce.

bajonet na objektiv

Za konektor lze považovat i bajonet na objektiv, protože podobně jako u blesku probíhá mezi objektivem a tělem DSLR čilá elektronická komunikace. Všechny DSLR nabízí pro objektivy i napájení potřebné pro zaostřovací motory v objektivu, ovládání clony a elektroniku objektivu.

speciální konektory

Řada fotoaparátů nabízí i různé speciální konektory jako jsou konektory pro napájení, konektor pro GPS přijímač, konektor pro bateriový držák atd.

Viz též HDMI, PAL.

 

Zpět na slovník

Text a obrázky - copyright © 2011 ing. Roman Pihan.

Nemohou být použity či přetištěny bez svolení autora vyjma pro privátní a nekomerční použití.

 

 Mnohem více informací o DSLR, optice, expozici, ostření atd. najdete v knize Mistrovství práce s DSLR.