optický hledáček (OVF), očnice, hranol

Optický hledáček (OVF, Optical Viewfinder) tvoří velmi důležitou a výraznou část každé DSLR a přesto, že se nijak nepodílí na kvalitě výsledných fotografií, je velmi důležitý zejména pro fotografa. Jeho význam a parametry jsou však často zcela přehlíženy. Klíčovým parametrem hledáčku u DSLR je, zda používá hranol (pentaprism) nebo systém zrcátek (pentamirror). Hranol je sice dražší a těžší, poskytne ale jasnější a větší obraz. Díky hranolu a tím velkému a jasnému obrazu některé DSLR dokonce oželely interní blesk, který se do prostoru hledáčku již nevešel.


Hranol v hledáčku DSLR zajistí při pohledu do hledáčku jasnější a větší obraz. Je však obvykle jen v DSLR střední a vyšší třídy, nižší třída používá soustavu zrcadel.

Očnice (Eyepiece, eyecup)

Součástí hledáčku je i tzv. očnice - malý obvykle gumový kus ke kterému se přikládá oko. Většina DSLR jej má snadno výměnný jednak proto, že je možné pořídit různé varianty vyhovující různým lidem, ale také proto, že se jedná o díl, který se snadno poškodí (natrhne).


Různé očnice vyhovují různým lidem, případně slouží různým účelům. Proto jsou na většině DSLR snadno výměnné.

Parametry hledáčku

 • Zvětšení (Magnification)
  Asi nejdůležitější parametr hledáčku je jeho zvětšení. Udává jak velké se jeví předměty v hledáčku ve srovnání s pozorování prostým okem. Dá se přirovnat k velikosti plátna v kině - je rozdíl pozorujete-li širokoúhlé plátno z 5 řady anebo malé plátno z 30 řady. Zvětšení hledáčku je standardizováno pro objektiv 50 mm zaostřený na nekonečno a je-li zvětšení hledáčku např. 0.7x znamená to, že obraz v hledáčku se jeví 0.7x menší než pozorovaný normálně okem.
  Zvětšení hledáčku je však standardizováno pro fyzický objektiv 50 mm a tak pro spravedlivé porovnání je třeba zvětšení hledáčku podělit crop faktorem fotoaparátu. Např. profesionální fotoaparát Canon EOS-1Ds Mark III má senzor stejné velikosti jako kinofilm (tzv. full frame kde crop faktor=1) a zvětšení hledáčku 0.76x. Populární amatérská DSLR Canon EOS-450D má zvětšení hledáčku 0.87x ale crop faktor 1.6, čili skutečné (porovnatelné) zvětšení hledáčku je "jen" 0.54x.
 • Pokrytí (Coverage)
  Další důležitý parametr který říká, kolik % plochy snímku uvidíte v hledáčku ve srovnání s tím, co bude skutečně vyfotografováno. Pokrytí bývá kolem 95 - 100% a tak zaznamenáno na kartu bývá obvykle o něco málo víc než je vidět v hledáčku.
 • Bod oka (Eyepoint)
  Udává maximální vzdálenost, na kterou se můžete oddálit od očnice hledáčku, aby byl stále vidět celý obraz hledáčku. To je užitečné zejména pro lidi s brýlemi, kteří nemohou kvůli brýlím přiložit oko až k očnici. Typický bod oka je kolem 20 mm.
 • Dioptrická korekce (Dioptric correction, Dioptric adjustment)
  Mění optické parametry hledáčku a tak simuluje brýle. Pomocí dioptrické korekce si tak každý může nastavit subjektivně nejostřejší obraz v hledáčku.

Údaje v hledáčku

Další velmi důležitým parametrem hledáčku je jaké a případně jak zobrazuje informace důležité pro fotografování. V jednotlivých třídách DSLR se množství informací liší, nejméně údajů zobrazují v hledáčku amatérské DSLR, nejvíce profesionální.


Informace zobrazované v hledáčku amatérské (nahoře) a profesionální (dole) DSLR.

Příslušenství hledáčku

Pro hledáček lze nalézt i řadu užitečného příslušenství. Patří mezi ně různé očnice, zvětšující lupy, úhlové hledáčky, elektronické hledáčky atp. Některé hledáčky mají také vestavěný kryt hledáčku, který je důležitý zejména při snímání ze stativu.

                   
Zvětšující lupa pro hledáček (vlevo) užitečná např. při ručním ostření a úhlový hledáček (vpravo), který je velmi užitečný např. při práci na stativu.

Viz též Kryt hledáčku, Elektronický hledáček (EVF).

 

Zpět na slovník

Text a obrázky - copyright © 2011 ing. Roman Pihan.

Nemohou být použity či přetištěny bez svolení autora vyjma pro privátní a nekomerční použití.

 

 Mnohem více informací o DSLR, optice, expozici, ostření atd. najdete v knize Mistrovství práce s DSLR.