firmware, upgrade firmwaru

V každém fotoaparátu je velmi výkonný procesor (počítač), případně sada procesorů. Starají se o senzor a výpočet obrazu (obrazový procesor), o ovládání fotoaparátu a menu, o LCD displej, ostření, blesk, expozici atd. Tyto procesory jsou řízeny programem, kterému se říká firmware. Je uložen v paměti typu EEPROM (Flash) podobné paměťové kartě, ale umístěné pevně uvnitř fotoaparátu. Obsah této paměti (firmware) může být přepsán (upgradován) novým obsahem obvykle pomocí USB kabelu nebo z dat nalézajících se na paměťové kartě. Tím se může změnit chování fotoaparátu, mohou se objevit nové funkce či opravit chyby.

Nový firmware lze obvykle získat pro daný typ fotoaparátu ze stránek výrobce. Seznam stránek pro různé výrobce a různé fotoaparáty lze získat např. zde a to mnohdy i v češtině. Při provádění upgradu vždy pečlivě a pozorně čtěte návod! Operace je bezpečná jen pokud dodržíte všechny instrukce!


Aktuální versi vašeho firmwaru je možné zjistit v menu fotoaparátu. Zjistíte tak, zda má smysl provést upgrade a na internetu najdete i nové funkce a opravené chyby, které nový firmware nabízí.

Viz též Aktualizujte si firmware ve své DSLR zrcadlovce (externí odkaz).

 

Zpět na slovník

Text a obrázky - copyright © 2011 ing. Roman Pihan.

Nemohou být použity či přetištěny bez svolení autora vyjma pro privátní a nekomerční použití.

 

 Mnohem více informací o DSLR, optice, expozici, ostření atd. najdete v knize Mistrovství práce s DSLR.