Obrazový procesor (Image Processor)

Senzor digitálního fotoaparátu po následné digitalizaci A/D převodníkem nevyprodukuje hotovou fotografii, nýbrž ta musí být z dat senzoru poměrně náročným postupem za pomoci Bayerovi interpolace teprve vypočtena. Posledním krokem výpočtu je potom JPEG komprese. O výpočet, který je poměrně náročný, se stará právě obrazový procesor, který je řízen programem - firmwarem. V případě, že je nastaveno ukládání do RAW, jsou čísla (data) bez zásahu obrazového procesoru sice jen uložena na paměťovou kartu, nicméně výpočet obrazu a JPEG komprese stejně proběhne, protože v každém RAW souboru je uložen i malý náhledový JPEG.

Co za typické operace provádí obrazový procesor:


Obrazový procesor se stará o červeně označené části procesu výpočtu fotografie. Na způsobu práce obrazového procesoru záleží výsledný vzhled snímku více, než např. na typu senzoru CMOS/CCD.

Objem dat, který musí obrazový procesor zpracovat, je opravdu enormní a obrazové procesory proto bývají specializované procesory navržené pro co nejrychlejší ale pouze jednoúčelové operace (RISC). Obvykle další procesory fotoaparátu se starají o prohlížení obrázků, komunikaci s uživatelem (menu, funkce, displeje), komunikaci s vnějším světem (USB, bajonet objektivu, hot-shoe patice pro blesk) atd.

Obrazový procesor a jeho firmware má na kvalitu a výsledný vzhled snímku významný vliv, mnohem větší než typ použitého senzoru CMOS či CCD. Rychlost obrazového procesoru se také významnou měrou podepíše na rychlosti sekvenčního fotografování a tak profesionální fotoaparáty mají někdy obrazové procesory dva, aby získaly právě potřebnou rychlost. V každém případě je obrazový procesor vedle senzoru jádrem obrazové části fotoaparátu.


Samotný obrazový procesor (vlevo) je velký integrovaný obvod, pracuje však v symbióze s okolní elektronikou na plošném spoji (vpravo).

Viz též CMOS, CCD, Senzor, A/D převodník, Bayerova interpolace, Firmware, Redukce šumu.

 

Zpět na slovník

Text a obrázky - copyright © 2011 ing. Roman Pihan.

Nemohou být použity či přetištěny bez svolení autora vyjma pro privátní a nekomerční použití.

 

 Mnohem více informací o DSLR, optice, expozici, ostření atd. najdete v knize Mistrovství práce s DSLR.