DSLT (digital single lens translucent)

Základem klasické zrcadlovky (SLR nebo DSLR) je pohyblivé zrcátko, které v klidu posílá optický obraz z objektivu do hledáčku a na zaostřovací senzory (AF senzors). Při snímku (po stisku spouště) se zrcátko musí sklopit, aby uvolnilo cestu obrazu na senzor. Okamžitě po ukončení expozice se zrcátko zase vrací a tvoří tak opět obraz v hledáčku. Tento "klasický" koncept je starý přes 50 let.

Sony to však vznikem fotoaparátů Alpha SLT-A33 a SLT-A55 změnila. Tyto a další fotoaparáty řady SLT používají pevné (nesklopné) zrcátko, které je však poloprůhledné, a tak zhruba 30 % světla odrazí a 70 % nechá projít. 30 % odraženého světla ze zrcátka míří trvale na AF senzory, které tedy stejně jako u klasické DSLR umožňují rychlé a přesné ostření na principu fázové detekce. Zbytek prošlého světla míří na senzor, který však stejně jako u kompaktních fotoaparátů realizuje "trvalý živý náhled" a tak rámovat scénu je tedy možné buď na zadním LCD displeji či v elektronickém hledáčku, kde je ale opět displej (tzv. Electronic Viewfinder, EVF) - koncept známý z kompaktních fotoaparátů. DSLT technologie tedy není schopná nabídnout optický náhled hledáčkem na scénu - pouze pohled na druhý displej v hledáčku.


DSLT koncept na první pohled vypadá jako normální DSLR. Liší se ale zejména hledáčkem - na rozdíl od klasické DSLR, která nabízí optický pohled na scénu skrze objektiv, nabízí DSLT v hledáčku pohled na displej.

  DSLR versus DSLT

Jako vždy jednoznačná odpověď neexistuje. Z mého osobního pohledu je velmi nepříjemné přijít o optický hledáček a dívat se v hledáčku opět na displej jako při živém náhledu. Na druhou stranu koncept DSLT umožnil se zbavit některých limitů, které sklopné zrcátko v klasické DSLR způsobuje.

Výhody DSLT technologie:

  • Trvalé osvícení AF senzorů schopných fázové detekce znamená bezkonkurenčně nejrychlejší a nejpřesnější ostření pro video a při živém náhledu

  • Necvaká zrcátko při záběru - tišší fotografování a případně menší vibrace

  • Rychlejší sekvenční fotografování (zrcátko se nemusí sklápět)

  • Displej v hledáčku může podobně jako zadní LCD displej zobrazovat řadu doplňkových informací

Výhody klasické DSLR technologie:

  • Optický pohled do hledáčku skrze objektiv

  • Menší spotřeba baterií (pohled do hledáčku nevyžaduje napájení)

  • Nižší šum - u DSLT se ztráta 30 % světla pro AF senzory musí kompenzovat vyšším ISO

Paradoxní je, že kvůli ručnímu čištění senzoru musí být zrcátko u DSLT technologie také sklopné. Stačí však jen ručně, což konstrukci značně usnadňuje.

Viz též DSLR, Elektronický hledáček, Optický hledáček.

 

Zpět na slovník

Text a obrázky - copyright © 2011 ing. Roman Pihan.

Nemohou být použity či přetištěny bez svolení autora vyjma pro privátní a nekomerční použití.

 

 Mnohem více informací o DSLR, optice, expozici, ostření atd. najdete v knize Mistrovství práce s DSLR.