Vyrovnávací paměť, buffer

Většina DSLR umí fotografie dočasně uskladnit v tzv. vyrovnávací paměti (bufferu) a díky tomu odložit časově náročné uložení na kartu "až bude čas". Díky tomu DSLR dosahují velmi rychlého sekvenčního fotografování - typicky kolem 3 až 5 fps (fps = snímků za vteřinu). Fotografování se však pozastaví, když se vyrovnávací paměť naplní.

Do vyrovnávací paměti se vejde rozdílný počet snímků podle toho, zda fotografujete do RAW či JPEG a také podle aktuálně nastaveného rozlišení. Tím se totiž mění velikost výsledné fotografie v MB a tím se logicky rychleji či pomaleji plní vyrovnávací paměť. Typická kapacita bufferu je kolem 50 JPEG snímků nebo 10 RAW snímků. Zápis nových fotografií do bufferu a ukládání fotografií z bufferu na paměťovou kartu však může probíhat současně, a tak se neustále v bufferu vytváří nové místo na snímky.

Aby fotograf věděl jak je na tom aktuálně s bufferem, tak většina DSLR v hledáčku ukazuje volné místo v bufferu. Smysl má však zobrazení jen posledních míst a tak většinou číslo 9 či 99 označuje "buffer volný", zatímco hodnoty menší označují poslední volná místa. Počet snímků je ale vedle místa v bufferu limitován i volným místem na kartě, které se většinou zobrazuje na LCD displeji. Tyto údaje jsou důležité zejména pro reportážní či sportovní fotografy.


Typické zobrazení volného místa v bufferu v hledáčku DSLR.


Počet fotografií, které lze ještě uložit na kartu, lze většinou vyčíst z displeje fotoaparátu. Když je paměťová karta plná, tak většinou nelze fotografovat a to i když je buffer prázdný.

Viz též Sekvenční fotografování.

 

Zpět na slovník

Text a obrázky - copyright © 2011 ing. Roman Pihan.

Nemohou být použity či přetištěny bez svolení autora vyjma pro privátní a nekomerční použití.

 

 Mnohem více informací o DSLR, optice, expozici, ostření atd. najdete v knize Mistrovství práce s DSLR.