baterie pro DSLR

Většina DSLR používá speciální bateriové bloky, které jsou k dispozici buď jako značkové (např. Nikon) nebo jako neznačkové (např. GP Batteries). Některé DSLR (např. Pentax) používají 4 klasické tužkové AA baterie, respektive akumulátory.

AA baterie

AA baterie jsou levné a snadno dostupné. Vyjma mimořádných situací má ale z kapacitních důvodů smysl používat jen akumulátory, i když použití klasických lithiových či alkalických jednorázových baterií nic nebrání. Akumulátory jsou buď moderní NiMH nebo starší NiCD. NiMH nemají paměťový efekt a mají asi 2x vyšší kapacitu. Kapacita se udává v mAh (miliampérhodiny) a 1 mAh říká, že baterie je schopná dodávat fotoaparátu proud 1 mA po dobu 1 hodiny. Současné špičkové kapacity jsou kolem 3000 mAh.

 

 

Bateriové bloky

většina DSLR používá speciální bateriové bloky Li-ion nebo NiMH. Li-ion baterie jsou lepší než NiMH, musí se ale správně nabíjet, jinak hrozí jejich poškození. Proto se nabízí jen jako bateriové bloky, v kterých je ochranná elektronika. Li-ion baterie jsou také o něco dražší.

 

 

Bateriový grip (držák)

Řada DSLR umožňuje jako příslušenství používat tzv. bateriový grip obsahující dvě baterie, které dokáže chytře střídat. Doba nepřetržitého fotografování se tak zvyšuje. Bateriový grip většinou také obsahuje druhé tlačítko spouště a kopii některých ovládacích prvků používaných při vertikálním natočení fotoaparátu. Nemusíte si tak kroutit ruce. U malých těl DSLR se také fotoaparát s bateriovým gripem lépe drží. Bateriový grip však zvyšuje váhu a rozměr fotoaparátu.

Nabíjení a kapacita baterií

Plně nabité baterie pomalu ztrácí svoji energii a to i tehdy nejsou-li používané. Proto vždy baterie před fotografováním dobijte. Každá baterie po určité době a po určitém počtu vybití/dobití zcela ztratí svoji kapacitu a je třeba pořídit novou. Baterie také ztrácí svoji kapacitu (byť vratně) v chladném počasí a proto např. v mrazivých dnech může plně nabitá baterie dodat jen pětinu energie!

 


Podle údajů firmy Energizer klesá kapacita baterií s teplotou na obě strany poměrně rychle. Nejlépe je bateriím při teplotě kolem 15 až 20° C.

 

Zpět na slovník

Text a obrázky - copyright © 2011 ing. Roman Pihan.

Nemohou být použity či přetištěny bez svolení autora vyjma pro privátní a nekomerční použití.

 

 Mnohem více informací o DSLR, optice, expozici, ostření atd. najdete v knize Mistrovství práce s DSLR.