Stažení (download) celého tohoto webu do Vašeho PC

Někteří z Vás mě žádali o možnost stáhnout si celý tento web do svého počítače, aby ho mohli studovat v klidu a hlavně off-line. To běžně ale internet neumožňuje. Umožňuje stáhnout pouze jednotlivé stránky - potom ale nefungují odkazy. Připravil jsem proto pro Vás možnost stáhnout si celý tento web ve formátu ZIP a po jeho rozbalení vše bude fungovat tak, jako kdybyste byli připojeni k internetu s výjimkou externích odkazů na cizí stránky.
 

POZOR! Externí odkazy vedoucí mimo vlastní web FotoRoman nebudou bez připojení k internetu fungovat! Bez připojení k internetu budou fungovat jen články označené v seznamu hvězdičkou + všechny odkazy z Rozcestníku a Fotoslovníku!


Za stažení tohoto webu a za právo stahování aktuálních verzí po dobu půl roku Vás ale chci požádat o platbu 249,- Kč. Stažení nijak technicky neomezuji - hesla, registrace, platba předem atd. - nic z toho. Sázím na Vaší solidnost a čestnost. Koneckonců - knížku na téma digitální fotografie byste si za podobné peníze asi taky pořídili a hlavně v případě tohoto webu - nepořizujete zajíce v pytli!
 

  Jak provést platbu

Jakýmkoliv způsobem (převodem, složenkou) poukažte částku 249,- Kč na účet 104225001/5500 (Raiffeisenbank, bývalá eBanka), variabilní symbol 99, konstantní symbol 558.
 

  Jak stáhnout web

Klikněte zde a počkejte na stažení souboru "fotoroman.zip". Soubor má velikost cca 90 MB. Po jeho stažení rozbalte tento soubor na Váš pevný disk (nejlépe do nové a prázdné složky) a dvakrát klikněte na soubor index.htm. Vše by mělo pracovat jako když jste na webu.
 

  Práva

Za podmínky provedení platby získáváte automaticky práva k nekomerčnímu použití všech údajů na webu uvedených, včetně všech fotografií.

 

Děkuji a těším se na další Vaše podněty!
ing. Roman Pihan
roman.pihan@gmail.com


  Komentáře čtenářů

Dobry den pane Pihan, predem bych Vam chtel podekovat za Vasi praci na webu fotoroman.cz. Web je prehledny, obsahly a opravdu odborny! Zatim pro mne byl jedinym zdrojem teorie o fotografovani a opravdu mi moc pomohl! Ale ted proc Vam pisi - na adrese http://www.fotoroman.cz/download2.htm nabizite moznost stazeni celeho webu jako zip baliku, coz neni nic neobycejneho... Ale hodne me udivuje s jakou rozhodnosti apelujete na ctenare, ze pokud teto sluzby vyuziji, jsou povinovani Vam zaplatit 249 Kč. A to je s prominutím hloupost! V momente, kdy volne vystavite vytvor na web, ztracite moznost jakkoliv omezovat jeho pouziti - pokud nedojde k poruseni zakona. Tím chci rict, ze Vase prosba o zaplaceni je trapna a neeticka! Popira zaklady internetu jako media pro sireni volnych informaci.

Dale Vase tvrzeni " Někteří z Vás mě žádali o možnost stáhnout si celý tento web do svého počítače, aby ho mohli studovat v klidu a hlavně off-line. To běžně ale internet neumožňuje." je samozdrejme nepravdive a na internetu se daji najit desitky aplikace napsanych jenom za timto ucelem, napr.: TeleportPro, Wget, WIN HTTrack, apod... Ale co mi asi nejvice vadi je Vas nazor, ze "Koneckonců - knížku na téma digitální fotografie byste si za podobné peníze asi taky pořídili a hlavně v případě tohoto webu - nepořizujete zajíce v pytli!". To je sice pravda, ale snad Vam nemusim vysvetlovat rozdil v konfortu cteni knihy a prohlizeni webu...

Ja osobne jsme si stahnul FotoRoman.zip, tedy off-line verzi Vaseho webu jenom proto, ze jste mi defakto ulehcil praci, za coz Vam sice moc dekuji, ale odmitam Vam platit jiz avizovych 249 Kc. A kdyby jste tento zip volne ke stazeni nenabizel, tak bych si ho proste vytvoril sam. Nechci Vam upirat Vase pravo na odmenu za Vasi snahu, ale tato cesta k ni neni zrovna nejlepsi. A tak Vas prosim, odstrante ze stranky http://www.fotoroman.cz/download2.htm zadost o penize.

Pravidelny ctenar Roman Novacek, 11.8.2005

Vážený pane Nováček,

Vaše myšlení vychází ještě z dob před revolucí, kdy vše co nebylo přišroubováno bylo normální odnést domů. Časy se ale změnily a dnes existuje Vám zřejmě neznámý termín "Autorské dílo". I když je možné či dokonce snadné takové dílo okopírovat či získat (příkladem nechť jsou CD) neznamená to, že to udělat lze. A protože stažení a následné používání ZIP nebo jakékoliv jiné verse mého webu je prokazatelně autorským dílem, proto za něj lze i požadovat platbu.

Klidně používejte můj web i bez platby - já s Vámi samozřejmě "válčit" nebudu (a nikdy to tak nebylo myšleno), ale když dovolíte, je to můj web a proto si na něm stránku "Download" i žádost o platbu ponechám. Je to moje právo. Vaše právo je můj web nenavštěvovat. Nic víc, nic míň.

Přeji Vám, ať se Vám můj web i nadále líbí a ať Vám pomůže k pěkným fotografiím :-) Mějte se!  11.8.2005

Vazeny pane Pihan, Vaší větou "Vaše myšlení vychází ještě z dob před revolucí, kdy vše co nebylo přišroubováno bylo normální odnést domů. Časy se ale změnily a dnes existuje Vám zřejmě neznámý termín "Autorské dílo"" jste se minul stejne jako revoluce samotna minula mne, nebot jsem ji jaksi nestihl - byli mi teprve 2 roky.

Bohuzel jste to vy, kdo "nezna". Doporucuji Vam prostudovat web www.w3.org a vzhledem k tomu, ze pravo je jeden z mych nejoblibenejsich oboru tak i prislusne zakony. Ve smyslu prava Vase jednani - zadost o zaplaceni - neni nelegalni, ale jako rozumny clovek snad uznate ze nevhodne. Cele Vase tvrzeni je prece naprosta hloupost - je to jako rict, ze pokud dostanu noviny, napr.: Vam, jako prazakovi, blizke Metro, tak nemam pravo si ho 100x nakopirovat (stahnout) a vyvesit po celem byte (pouzivat) a potom az me to prestane bavit, tak ty kopie dam svym kamaradum (sirit). Stejne to je s Vasimi clanky - zadny zakon mi nezakazuje (a je to jeden ze zakladnich piliru internetu) stahnou si obsah Vaseho webu a pote ho verejne sirit (samozdrejme pokud bude uvedeno Vase jmeno jako jmeno autora). A pokud tvrdite, ze se mylim, tak Vam doporucuji, abyste zazalovat vsechny noviny, co znate, za pouzivani citaci - nebot to je podle Vas mysleni, které "vychází ještě z dob před revolucí, kdy vše co nebylo přišroubováno bylo normální odnést domů.", ale jak sam rikate "Časy se ale změnily..." . A tim, co na Vasem webu pisete muze vzniknout dojem, ze je to ctenarova povinost zaplatit Vam za stazeni - a to je prece, jak jsme Vam uz vysvetlil, hloupost.

S pozdravem Roman Novacek, 11.8.2005


Vážený pane Pihane, Váš web stahovat nepotřebuji, přesto si dovolím poslat Vám požadovaný obnos. Omluvte, prosím, pana Nováčka. Je mladý. Možná to jednou pochopí a využije svůj čas a inteligenci užitečnějším způsobem, než je revoltování proti ničemu. Vaše práce je perfektní, o tom svědčí řada pochval ke kterým se připojuji, ale nejlepší pochvalou je odměna. Protože nic nekupuji, přijměte, prosím, zaslanou částku jako „spropitné“. Doufám, že Vás odmění mnoho dalších kolegů. Doufám, že Vám odměna umožní cestovat a zkoumat taje fotografie a jsem si jist, že si to nenecháte jen pro sebe.

Tomáš Polach, 17.9.2005


Dobrý den.

Zde na stránce jsem si přečetl komentář pana Nováčka, která se týká práva na poplatek za ZIP verzi webu. Protože na stránce nevidím žádnou Vaši reakci na úplně zcestný pseudo-právní názor pana Nováčka, rád bych poznamenal následující:

 1. Jako autor článků máte právo požadovat odměnu za jakékoli užití Vašeho díla, tedy i za užití ZIP verze webu. To, že všechny články dáváte k dispozici zdarma a tedy danou ZIP verzi je možné získat zdarma jiným způsobem (např. pomocí již zmiňovaného programu wget) Vám toto právo nebere ani neomezuje.

  Vzhledem k tomu, že stažení celého webu nemusí být pro běžného uživatele Internetu jednoduché, považuji žádost o poplatek za předpřipravenou ZIP verzi dokonce za morální - šetří stahujícímu práci a to si zasluhuje odměnu.

  Čtenář je povinen (ze zákona) zaplatit za stažení požadovaný poplatek. To, že je toto pravidlo prakticky nevymahatelné, na zmíněné povinnosti nic nemění.

 2. Pokud pan Nováček tvrdí, že mu žádný zákon nezakazuje další šíření, tak se hrubě mýlí - zakazuje mu to § 12, odstavec 1 autorského zákona (zákon č. 121/2000 Sb., dále jen AutZ).

  Právo bezplatně si prohlížet a pro svou potřebu si stahovat články z Vašeho webu mu dává § 30 AutZ, právo zveřejňovat či dále šířit bez Vašeho souhlasu ale nemá.

  "Kradení" cizího obsahu nepovažuji za pilíř Internetu, naopak - možnost snadno publikovat (šířit) *vlastní* obsah (texty, programy atp.) je to důležité.

 3. Citace upravuje § 31 AutZ a výslovně se zde mluví o citaci "v odůvodněné míře" a o "výňatcích". Šíření kompletního díla tedy rozhodně není citací.

  Pan Nováček píše, že právo je jeden z jeho nejoblíbenějších oborů. O to je smutnější, že v oblasti autorského práva nezná ani ty nejzákladnější principy.

 4. Web http://www.w3.org/ nemá s daným problémem nic společného. Vůbec nechápu, proč ho pan Nováček zmiňoval.

Každopádně děkuji pane Pihane za pěkné články o fotografování. Dneska jsem narazil na serveru grafika.cz na Váš seriál o expozici a docela se mi líbil. Potěšilo mě, že i když jsem v oblasti fotografování laik, textu jsem bez problému rozuměl. Kéž bych na tak kvalitní články narážel na internetu častěji. Přeji hezký den.

Martin Trčka, 9.4.2006

P.S. Pokud se pan Nováček píše jinak (původní text je bez háčků a čárek), tak se omlouvám. S případným zveřejnění mé reakce předem souhlasím.


Dobrý den.

Před chvíli jsem zaplatil požadovaný obnos a právě si stahuji data z Vašeho webu, abych si je mohl v klidu prostudovat. V průběhu čekání jsem odroloval níže a nalezl neuvěřitelný výplod pana Romana Nováčka.

Toho pána neznám, je mi upřímně jedno kdo je a čím se zabývá. Nechci jej zevrubně hodnotit jako člověka, ale nad jeho názory se prostě pozastavit musím. Každý den se mi honí hlavou, proč žijeme v době, nad kterou zůstává zdravý rozum stát. Jsem přesvědčený, že za to vděčíme právě lidem obdobného ražení, jako je pan Nováček. Lidem, kteří si pletou osobní volnost s bezohledností, zaměňují svobodu s anarchií, nechápou rozdíl mezi sdílením jakýchkoliv vlastnických či autorských práv a mezi prostou krádeží. Lidé se seběvědomím postaveným na ničem, beze špetky morálky. Ohánějí se pseudovýplody své mysli, zapomínajíc přitom na to, že se v jejich okolí stále vyskytuje dostatek inteligentních a myslících jedinců.

Vaši práci sleduji částečně s kolegiálním obdivem řadu let. V rámci své profese fotografuji, zabývám se grafikou a publikováním v mnoha podobách - knihy, kalendáře, časopisy, elektronické formy, video. Je pro mne nesmírně cenné moci si vyměnit zkušenosti takto "na dálku", když už nemám tolik času na osobní setkání se spřízněnými lidmi, kolik bych si přál. Pokud mne kdokoliv z mého okolí prosí o radu po stránce focení, odkazuji jej přímo na Vaše stránky. A nyní jsem se rozhodl, že si kompletní materiál nastuduji v klidu, proto jsem až nyní dospěl k odkazu pro download. Vím, jak je časově náročné redigovat webovky, jako www.fotoroman.cz. Nenechte se, prosím, znechutit lidmi, jako je pan Nováček. Jsem si jistý, že na jednoho blbce statisticky připadne odhadem dvacet slušných lidí.

Přeji Vám hodně štěstí a úspěchů nejen v práci!

S publikováním mého názoru včetně plného jména a mailového kontaktu samozřejmě souhlasím.

Jakub Karlíček, 22.11.2007


Hezký den,

na omluvu není nikdy pozdě. Nepříjemně mne překvapil můj 3 roky starý komentář, na který jsem náhodou narazil. Od té body již uplynula dlouhá doba a s odstupem času se na svojí reakci dívám s trochu jiným pohledem. 249,- Kč jsem Vám právě poslal na účet – inu, resty z mládí :)

S přátelským pozdravem, Roman Nováček, 21.4.2008

Děkuji pane Nováček! Moc si vážím toho, že dokážete uznat chybu. To není lehké a řada lidí by to hodila za hlavu. Takže díky a chápu - hříchy mládí mám taky :-). Ať se vše daří!   25.4.2008

Nahoru